Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

SGK’da Yoğun Mesai Sürüyor! EYT Başvuru Sayısı 1,5 Milyonu Aştı

SGK'da EYT ile emekli olacakların işlemlerine yönelik yoğun bir çalışma sürerken, başvuruda bulunanların sayısı artmaya devam ediyor.
SGK’da Yoğun Mesai Sürüyor! EYT Başvuru Sayısı 1,5 Milyonu Aştı
Yorum

Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) düzenlemesinin Mart ayının ilk haftasına Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmesinin ardından Sosyal Güvenlik Kurumu’nda (SGK) yoğunluk devam ediyor.

Düzenlemeden yararlanmak isteyen vatandaşların başvuru sayısının dün 600 bini geçmesinden sonra bugün başvuru sayısı güncellendi. TRT Haber’de yer alan bilgilere göre emeklilik başvurusunda bulunanların sayısı 1,5 milyonu aştı.

“İlk Maaşlar 1 Nisan’dan İtibaren Alınacak”

İlk etapta 2,5 milyon kişinin yararlanacağı düzenlemeden yararlanmak için başvuruda bulunanların bir kısmının aylık bağlanması işlemleri de tamamlandı. Aylıklar emeklilik dilekçesi verildikten sonra sonraki aydan itibaren ödenecek.

Bunun anında Kamu işçileri ve memurların Nisan ayında emekli aylığı almak için başvuru süresi sona ererken, SSK ve BAĞ-KUR’luların Nisan’da aylık alabilmeleri için 31 Mart’a kadar başvuru yapması gerekiyor. İlk maaşlar ise 1 Nisan’da itibaren alınacak.

Konuya yönelik çalışmaları hızlandırmak için görev alan SGK personeline ise 3 ay boyunca fazla mesai ücreti ödenecek. Saati 27 lira olan fazla mesai ücreti, yüzde 88 artışla 51 liraya yükseltilecek.

Yakın bir zamanda EYT’ye yönelik açıklamada bulunan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, 2 bin TL’ye yükseltilen bayram ikramiyesinden EYT kapsamında emekli olacaklar ile birlikte 15,6 milyon emeklenin yararlanacağını duyurmuştu.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu