Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Yıllardır Süren Bekleyiş Sona Erdi: EYT Artık Yürürlükte

Emeklilikte yaşa takılanlara ilişkin Kanun, mecliste kabul edildikten sonra Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.
Yıllardır Süren Bekleyiş Sona Erdi: EYT Artık Yürürlükte
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu ile 375 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Milyonları ilgilendiren Emeklilikte yaşa takılanlarla (EYT) ilgili düzenlemeleri içeren kanunun yürürlüğe girmesiyle birlikte yıllardır süren bekleyiş nihayet sona erdi.

EYT’ye ilişkin kanun teklifi 1 Mart 2023’te Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu’nda kabul edildi.

Söz konusu kanuna eklenen geçici maddeye göre aylık bağlanması talebinde bulunanlardan yaşlılık veya emekli aylığı bağlanacak olanlar, söz konusu hükümlerde yaş dışındaki diğer şartları taşımaları halinde yaşlılık veya emekli aylığından yararlanacaklar.

İlk defa yaşlılık veya emekli aylığı bağlananlardan, yaşlılık veya emekli aylığı talebi nedeniyle işten ayrılış bildirgesi verilenlerin işten ayrılış tarihini takip eden 30 gün içinde en son çalışılan özel sektör iş yerinde sosyal güvenlik destek primine tabi çalışmaya başlamaları halinde, çalışılmaya başlandığı tarihten itibaren, sosyal güvenlik destek primi işveren hissesinin 5 puanlık kısmına isabet eden tutar Hazine tarafından karşılanacak.

EYT ile İlgili Bilinmesi Gerekenler

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: Resmi Gazete

EYT düzenlemesinden 8 Eylül 1999 ve öncesinde işe girenler düzenlemeden yararlanacak ve herhangi bir yaş sınırı uygulanmayacak.

GCM Yatırım Banner

Yaş haricinde prim günü ve sigortalılık süresi şartlarını taşıyanlara emekli aylığı bağlanacak.

EYT’lilerin kıdem tazminatına ilişkin Kredi Garanti Fonu’ndan destek verilecek.

Eldeki verilere göre 2023 yılında 2 milyon 250 bin kişi emekli olacak ve maaşları 5.500 liranın altında olmayacak.

Kadınlarda 20 yıl, erkeklerde 25 yıl hizmet şartı aranırken, prim günü eksiği olanlar doğum ve askerlik borçlanmasıyla tamamlayabilecekler.

Emekli aylığı almak isteyenler başvurularını e-Devlet üzerinden veya SGK üzerinden yapıp, ilk maaşlarını Nisan ayında alacaklar.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın