Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Milyonların Beklediği EYT Düzenlemesi Meclis’te Yasalaştı

Emeklilikte Yaşa Takılanlara ilişkin kanun teklifi Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu'nda kabul edildi. Detaylar haberde;
Milyonların Beklediği EYT Düzenlemesi Meclis’te Yasalaştı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Milyonlarca kişinin beklenti halinde olduğu Emeklilikte Yaşa Takılanlara (EYT) ilişkin kanun teklifi Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulu’nda kabul edildi. İlgili düzenleme Meclis’ten siyasi partilerin mutabakatıyla geçti.

Genel Kurulda kabul edilen teklif, 4 maddeden oluşuyor.

EYT Düzenlemesi Yasalaştı

Kahramanmaraş merkezli yıkıcı depremler nedeniyle verilen aranın ardından Meclis Genel Kurulu, EYT düzenlemesi için yeniden mesai yaptı.

Muhalefet partilerinin de desteğini alarak yasalaşan EYT yasasının bu hafta içinde Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmesi bekleniyor.

EYT Neler Getiriyor?

Yasanın yürürlüğe girmesinin ardından emeklilik başvuruları yapılabilecek. EYT’de yaş sınırı kaldırılırken, EYT’liler ilk maaşlarını Nisan ayı itibarıyla alabilecek. Başvuruyu takip eden ay maaşlar hesaplara yatacak.

GCM Yatırım Banner

8 Eylül 1999 ve bunun öncesindeki bir tarihte sigorta başlangıcı olanlar bu haktan yararlanabilecek. Düzenlemeye göre prim gün sayısını ve çalışma süresini dolduranlar yaş sınırı olmaksızın emekli olmaya hak kazanacak.

EYT’li SSK’lılarda 5000 – 5975 prim günü ve kadınlarda 20, erkeklerde 25 yıl sigortalılık süresi aranacak. BAĞ-KUR’lu ve Emekli Sandığı’na tabi erkekler 9000, kadınlar 7200 prim gününü tamamlayarak emekliliğe hak kazanacaklar.

EYT teklifi kapsamında taşerondan kadroya geçen işçiler için zorunlu emeklilik de kaldırılacak. İşverenlere ise kıdem tazminatı için kredi desteği ile yüzde 5 sosyal güvenlik destek primi verilecek.

Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’na eklenen geçici maddeyle, ilgili kanunlara göre, teklifin yürürlük tarihinden sonra aylık bağlanması talebinde bulunanlardan yaşlılık veya emekli aylığı bağlanacak olanlar, söz konusu hükümlerde yaş dışındaki diğer şartları taşımaları halinde yaşlılık ya da emekli aylığından yararlanacak. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.