Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

EYT’liler İş Gücünde Sert Rüzgarlar Estiriyor: Başvurular 600 Bini Geçti

EYT düzenlemesiyle ilgili tartışmalar sürerken emeklilik için başvurular 600 bini aştı. İş hayatından çekilenlerin sayısındaki artış üretimde soğuk duş etkisi yarattı.
EYT’liler İş Gücünde Sert Rüzgarlar Estiriyor: Başvurular 600 Bini Geçti
Son Güncelleme: 
Yorum

Milyonlarca vatandaşın emeklilik için hak talep ettiği emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) düzenlemesinin Resmi Gazete’de yayımlanarak hayata geçirilmesinin ardından 2,5 milyon vatandaşın emekliliğe ayrılmasının ekonomiye etkisinin ne olacağı sorusu yanıt buldu.

Prim sayısı şartının 5 binin üzerinde olmasının kararlaştırılması, emekli olacakların sayısını milyonlara çıkarmadı.

Ancak ilk etapta emeklilik başvurusu yapan vatandaşların sayısının 600 bini aştığı öğrenildi. EYT’lilerin toplu halde iş gücünden ayrılmasının yarattığı endişe tekrar gündeme geldi.

Konuya ilişkin görüşünü Cumhuriyet gazetesine paylaşan Ankara Sanayi Odası (ASO) Başkanı Seyit Ardıç, sanayi alanında ihtiyaç duyulan nitelikli personel ihtiyacına dikkat çekti.

EYT düzenlemesinden faydalanarak çalışma hayatından çekilmesi beklenen milyonların sanayi üretimine olumsuz etkisinin olacağını belirterek, “Verimlilikte düşüş yaşanması kaçınılmaz” şeklinde çıkışta bulundu.

Kıdem Tazminatı Tedirginlik Yaratıyor

EYT’lilere verilecek olan kıdem tazminatı meselesine de değinen ASO Başkanı, işverenin hem iş gücü kaybı hem de maddi yükle karşı karşıya olduğunu savundu.

İşveren tarafında kıdem tazminatına ilişkin büyük tedirginliklerin olduğunu vurgulayarak, “Hali hazırda işletme sermayesi sıkıntısı çeken imalat sanayinin daha fazla sorun yaşamaması adına Kredi Garanti Fonu’nun (KGF) kredi desteği vermesi büyük önem arz ediyor. KGF desteğinin hızlıca hayata geçirilmesi, şirketlerimizin daha rahat önünü görmesini sağlayacak” dedi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu