Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Palandöken EYT Düzenlemesinin Yeniden Ele Alınması için Çağrı Yaptı

EYT düzenlemesi yasalaştı ancak beklentilerin tamamı karşılanmadı. TESK Başkanı Palandöken, mağduriyet yaşayanlar için açıklama paylaştı.
Palandöken EYT Düzenlemesinin Yeniden Ele Alınması için Çağrı Yaptı
HABER GİRİŞ

Emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) düzenlemesi 1 Mart Çarşamba günü Meclis’ten geçerek hayata geçirildi ancak düzenlemenin kapsamına ilişkin istek ve beklentiler paylaşılmaya devam ediyor. Son talep, Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken’den geldi.

TESK Başkanı, EYT düzenlemesinde kapsamın çırakları içine alacak şekilde genişletilmesi için Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) tatile girmeden ek madde eklenmesini talep etti.

Böylece Bağ-kurlu esnaf ile staj mağdurlarının düzenlemeden faydalanabileceğini savundu.

Konuya ilişkin yazılı açıklama paylaşan Palandöken, yıllardır hak kaybı için mücadele veren EYT’lilerin kazanımının belirli bir kesim için söz konusu olmadığına dikkat çekerek şöyle ifadede bulundu:

“Esnaf ve sanatkârlarımız bu düzenlemeden faydalanamamanın burukluğunu yaşıyor. En kısa zamanda EYT düzenlemesine ek bir madde ilave edilerek esnaf ve sanatkârımız ile staj mağdurlarının da EYT’den faydalanmasının önü açılmalı. Emeklilik şartlarının düzenlenmesi için prim gün sayısı eşitlenerek norm birliği sağlanmalı.”

GCM Yatırım Banner

Esnaf Dezavantajlı Konumda

Bağ-kurlu esnafın prim farkına da dikkat çeken TESK Başkanı, “Çok sayıda kişi EYT ile gencecik yaşta emekli olmak için mücadele verirken esnafın aradaki prim farkını yatırabilmek için 7-8 sene çalışması gerekiyor” diye konuştu.

Emekli olacaklara eşit muamele edilmesini savunarak, “Günde 18 saat çalışan esnaf 9 bin prim gününde emekli olurken 8 saat çalışan SSK’lının 7 bin 200 günde emekli olması Anayasa’nın eşitlik ilkesine aykırıdır” dedi.

Eşitliğin sağlanabilmesi için esnafın da SSK’lı vatandaşlar gibi 7 bin 200 prim günü İLE emekliliğe ayrılmasının yolunun açılması gerektiğini ekledi.

Prim şartında dezavantajlı konumda olan esnafların geriye dönük borçlanmadan da faydalanamamasına işaret ederek şöyle açıklama yaptı:

“EYT düzenlemesi esnafımızın bu sorununu gidermediği gibi geriye dönük borçlanma hakkı verilmediği için mağduriyetleri artırdı. Oysa esnafa sağlanacak geriye dönük borçlanma hakkı ile devlete önemli bir gelir kaynağı sağlanır.”

Staj Süreleri Emekliliğe Sayılmalı

Üretim alanında yaşanan ara eleman sorununa dikkat çeken Palandöken, deprem nedeniyle stajı aksayan öğrencilerin eksikliğinin hissedileceğini belirtti.

TESK Başkanı, “Ülkemizde özellikle teknik beceri gerektiren çok sayıda meslek kolunda ciddi bir ara eleman sıkıntısı yaşanıyor. …Depremler sonrası eğitim öğretime ara verilmesi sebebiyle yaşanan ara eleman sıkıntısı daha büyük boyutlara ulaştı. Staj mağduriyeti çözülmediği takdirde iş yerlerinde ara elaman bulma imkânımız olmaz. Bu yüzden staj süresi de mutlaka emekliliğe sayılmalı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın bu konudaki çalışmaları hızlandırılmalı” dedi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.