Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Seçimde Oy Kullanacak Gençlere Adres Engeli!

Erkene alınacak seçim tarihinde genç seçmen detayı dikkat çekti. İkamet şartı gereği gençlerin sandığa gidişinde düşüş yaratacak plan tartışmaya açıldı.
Seçimde Oy Kullanacak Gençlere Adres Engeli!
HABER GİRİŞ

Bu yıl yapılacak seçimlerin takvimi netlik kazanmamakla birlikte, iktidar cephesinde erken seçim fikrinin yüksek sesle söylenmeye başlamasıyla, Nisan ve Mayıs ayları için beklenti oluştu. Seçimin erkene alınması halinde sandığa gidilecek sürenin kısalması, seçmen nezdinde de fark yaratacak. Haziran’dan önceki aylarda okullar açık olduğu için özellikle üniversiteli gençlerin ikamet bilgisi tartışma konusu oldu.

Okullar tatil olmadan yapılacak bir seçimin genç seçmenin lehine olmayacağı yorumunu yapan isim, Gezici Araştırma Şirketi Başkanı Murat Gezici oldu.

Dün Halk TV yayınına katılan Gezici, seçim takvimi ve sandığa gidecek genç seçmen hakkında dikkat çeken açıklamalar paylaştı.

Sandığa gidecek gençlerin önünde engel olduğunu dile getirerek, “Eğer seçim Mayıs’ta olacaksa bu ay içinde ikametlerini almaları gerekiyor. Eğer seçim Nisan’da olursa oy kullanamayacaklar” dedi.

“Haziran’da Seçimin Yapılması Mümkün Değil”

Gezici, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın tartışmalı adaylığı hakkında da değerlendirmede buldu.

GCM Yatırım Banner

Üçüncü kez aday olmaya hazırlanan Erdoğan’ın bir aydan kısa bir zamanda yasal düzenlemeye gitmesi gerektiğini belirterek şöyle açıklamada bulundu:

“Erdoğan aday olacaksa 2 Şubat’a kadar bunu yasal bir düzenlemeye sokması gerekiyor. Bu düzenlemeye göre de seçimi 3 Nisan’da yapması gerekiyor. Seçim resmi olarak 18 Haziran’da görünüyor fakat bu tarihlerde seçimin yapılması mümkün değil.”

“Gençlerin Oy Kullanmasını İstemiyorlar”

AKP’li isimler, Haziran ayının hac dönemi ile çakıştığı için erken bir seçim tarihi belirlenebileceği sinyalini vermişti.

Haziran ayı için neden seçimin mümkün olmayacağına açıklık getiren Gezici, yaz tatiline giren üniversiteli gençlerin sandığa katılımının engellenmek istendiğini ileri sürdü.

Gezici, “Gençlerin oy kullanmasını istemiyorlar. 18 Haziran’da gençler büyük bir katılımla sandığa gidebilir. Bu nedenle Haziran ayında bir seçim yapılmaz” şeklinde ifadede bulundu.

AKP iktidarını ilk kez oylayacak seçmen kitlesinin 2,5 milyonu bulduğunu belirterek, “Bu seçimde üniversitede okuyan öğrenci sayısı 8 milyon. Bunun yaklaşık 3 milyonu lisans öğrencisi ve yaklaşık 2,5 milyonu ilk kez oy kullanacak. 2,5 milyonun aşağı yukarı 3-4 puana denk geldiğini söyleyeyim” dedi.

“İkamet Şartı 8 Milyon Gencin Sandığa Gitmesinin Önüne Engel”

Seçimlerdeki ikamet şartına dair açıklamaya yapan Gezici, bu şartın 8 milyon gencin sandığa gitmesinin önüne set olarak çekildiği değerlendirmesinde bulundu.

AKP iktidarının 2014 yılından beri her seçim öncesinde seçim kanununda değişikliğe gittiğini hatırlatarak, “Bu öğrenciler oy kullanamayacak çünkü hükümet bir yasa çıkardı. Eskiden listede adınız yoksa 10-15 gün içinde revize edilirdi ve oy kullanılabilirdi. Ama bu kaldırıldı ve 3 ay öncesinden ikametinizde oturma şartı getirildi” dedi.

Gezici’nin ikametgah şartıyla ilgili yaptığı açıklamasında verdiği örnekler şöyle:

“Diyelim ki Hakkari’de oturan Mustafa Amca’nın seçime 2 ay kala tayini Ankara’ya çıktı, bu kişi oy kullanamaz. Örneğin İstanbul’da okuyan bir çocuk İzmir’e gitti, ikametgâhını almadıysa oy kullanamaz.”

“İktidar İkna Etmeye Zorlandığı Gençler için Enerjisini Harcamamaya Başladı”

Genç seçmenin neden engellenmeye çalışıldığına açıklık getiren Gezici, sahada yapılan anket sonuçlarına atıf yaparak şöyle konuştu:

“Gençlerin AKP’ye oy verme oranı çok düşük. İktidar da en zor seçmen grubu olarak bu grubu gördüğü için ve ikna etmekte zorlandığı için enerjisini harcamamaya başladı. Bakmayın Mardin’de Şanlıurfa’da gençlerle bir araya geldiklerine. Dünyada değişen bir demokrasi kavramı var. Türkiye’de demokrasi, bürokrasi ve hukukun rafa kaldırıldığı bir süreçte siz gençlere ulaşamazsınız. Verdiğiniz sözler ve vaatler boşa düşer.”

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.