Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

AKP’li Şen: Seçim Tarihi Hac Dönemine Göre Ayarlanabilir

2023 seçimlerinin bayram ve hac dönemleriyle çakıştığını söyleyen AK Parti Genel Başkan Yardımcısı, takvimin düzenlenmesi gerektiğini açıkladı.
AKP’li Şen: Seçim Tarihi Hac Dönemine Göre Ayarlanabilir
HABER GİRİŞ

Seçim hattına giriş yapan siyasi partilerin her iki cephede de hazırlıkları sürüyor. 2023 yılında yapılacak Cumhurbaşkanlığı ve milletvekilliği seçimlerinin kesin tarihine ilişkin söylentiler sürerken, DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan’ın Mart ayında baskın seçim beklediğini söylemesi üzerine AKP kanadından yanıt geldi.

Hürriyet yazarı Hande Fırat’a konuşan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Şen, seçimlerin Mart ayında yapılması için gerekçe olmadığına netlik getirdi.

Ancak Haziran ayında yapılması planlanan seçimin takviminde değişiklik yapılması gerektiğini belirterek, hac dönemini hatırlattı.

Haziran ayının hac dönemi ile çakıştığını, Cumhurbaşkanlığı seçiminin ise ikinci tura kalması halinde bayram tatili ile uyuşmadığını söyledi.

Seçim takviminin bayram ve hac dönemlerine göre ayarlanabileceği mesajını vererek, “Bu iki duruma göre bir ayarlama yapılabilir. Belirlenmiş bir tarih yok. TBMM’de konuşulsun, orada yapılsın isteriz” dedi.

GCM Yatırım Banner

Seçimin öne alınmasının ise Cumhur İttifakı’nın oylarıyla ilgisinin olmadığının altını çizdi.

“Cumhurbaşkanlığı Sistemini CHP Getirseydi, Anlata Anlata Uzaya Çıkarırlardı”

Son gelişmelere göre dün Millet İttifakı bloğunun açıkladığı “Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem Anayasa Değişikliği Önerisi”ne Cumhur bloğunun tepkisinin ne olduğu sorusuna yanıt veren Şen, muhalefetin parlamenter sistem stratejisini yorumladı.

AKP iktidarının getirdiği Türk tipi başkanlık sisteminin CHP tarafından getirilmiş olsaydı şimdiki eleştirileri almayacağı çıkarımında bulundu.

AKP Genel Başkan Yardımcısı, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin AKP tarafından yapıldığı için eleştirildiğini savunarak, “Cumhurbaşkanlığı sistemini CHP getirseydi, anlata anlata uzaya çıkarırlardı” dedi.

Siyasi sistemlerin kutsanmaması gerektiğini ifade ederek, ”Biz Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ni, onlar da parlamenter sistemi kutsamamalılar” şeklinde ifadede bulundu.

Muhalif kanadın aslında mevcut sistem eleştirilerinde samimi olmadığı mesajını verdi. Muhalefetin, iktidarı elde etmesi halinde Cumhurbaşkanlığı sistemini değiştirmek yerine daha çok savunacaklarını söyledi. Şen, “Saray dedikleri Külliye’den de çıkmayacaklar” şeklinde konuştu.

“Muhalefet Kapıları Kapatmasaydı Her Şeyi Konuşurduk”

2017 yılında referandumdan geçen başkanlık sisteminin yoğun eleştirilere konu olmasına ilişkin değerlendirme yapan Şen, sistemde eksiklik olmadığına yönelik bir savunmada bulunmadı.

Gerekli düzenlemeler için Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın yürüttüğü çalışmalar olduğunu söyledi.

Bu konuda AKP’nin değişikliğe karşı olmadığını, aksine kapıları açık tutması halinde muhalefetle de koordineli olunabileceğini paylaştı.

AKP’li Şen, “Muhalefetin kapıları tamamen kapatma söylemi yanlış. Muhalefet kapıları kapatmasaydı her şeyi konuşurduk” dedi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın