Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Meclis Başkanı Erken Seçim Sinyali Verdi

Erken seçimin mümkün olmayacağını çok defa dile getiren iktidar kanadı, söylem değişikliğine gitti. AKP’li isimlerden sonra Meclis Başkanı da erken seçim sinyali verdi.
Meclis Başkanı Erken Seçim Sinyali Verdi
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

2023 seçimleri için net tarih verilmese de erken seçim isteyen muhalefete yeşil ışık yakmayan iktidar, yeni yıla girilirken söylem değişikliğine gitmeye başladı. Daha önce AKP’den isimlerin seçim tarihinin Haziran ayından önce bir takvime çekilebileceğine yönelik çıkışlarının benzeri, Meclis Başkanı Mustafa Şentop’tan geldi.

AHaber yayınında konuşan Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı, seçimlerin 1-2 ay öne alınabileceği sinyalini verdi.

Şentop, iktidar kanadı erken seçimin asla gerçekleşmeyeceğini savunurken son günlerde tutum değişikliğine gidilmesine ilişkin de açıklama yaptı.

Haziran ayından önce yapılacak seçimin teknik olarak erken seçim olarak görülse de siyaseten erken seçim şeklinde nitelendirilemeyeceğini savundu.

“Kararı TBMM ya da Cumhurbaşkanı Verecek”

Seçimlerin mevcut takvimden önce yapılıp yapılmayacağına ve dolasıyla erken seçimin Meclis ya da Cumhurbaşkanı tarafından kararlaştırılacağına dikkat çekti.

GCM Yatırım Banner

Şentop, ”1 gün de önce yapsanız 1 hafta önce de yapsanız belli olan tarihe göre erkendir. Buna karar verecek olan TBMM veya sayın Cumhurbaşkanımızdır” dedi.

“Haziran Hac Dönemi ile Çakışıyor”

Haziran ayının hac dönemi ile çakıştığına dikkat çeken Şentop, hacca gidenlerin sayısının kayda değer olduğunu söyledi.

Bu sebeple Haziran ayında yapılacak bir seçime kimi vatandaşların katılım sağlayamayacağı için daha erken bir tarihin söz konusu olabileceğine işaret etti. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.