Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Şanghay Duyurdu: Covid-19 Testinin Süresi Uzatıldı!

Çin'de Covid-19'a karşı alınan tedbirler hızla devam ederken, virüse karşı yeni bir duyuruda Şanghay eyaletinden geldi. İşte detaylar...
Şanghay Duyurdu: Covid-19 Testinin Süresi Uzatıldı!
Yorum

Küresel çapta Covid-19 ile mücadele devam ederken, virüsün ilk kaynağı olan Çin’de sıkı tedbirler alınıyor. Ülkenin en yüksek nüfuslu şehri Şanghay’da yetkiler konuyla ilgili duyuru yaptı. Virüsü kontrol altında tutmak için haftalık Covıd-19 test şartının Eylül ayının sonuna kadar uzatıldığını açıkladı.

Yetkililer, vatandaşlar 7 gün içinde Covid-19 testini yaptırmazsa sağlık sistemlerinde sarı bir kodun yer alacağını ve halka açık mekanlara erişimin kısıtlanacağını belirtti.

Çin Ulusal Sağlık Komisyonu ise 704’ü semptomatik ve bin 440’ı asemptomatik olan toplam 2 bin 144 yeni Covid-19 vakalarının olduğunu açıkladı.

Şanghay’ın yanı sıra Çin’in Hainan eyaletinden de yakın zamanda vakaların artmasından ötürü karantina haberleri geldi. Yetkililer Hainan’daki salgını Covid sürecinin başından bu yana en büyük salgın olarak nitelendirdi. Üç veya dört gün için planlanmış olan karantina sürecinin bir haftaya kadar uzatılabileceğini paylaştı.

Alınan Önlemler Ekonomiyi Vurdu

Şanghay’ın yeni duyurusundan birkaç ay önce virüs tedbirlerinin iki katına çıkarıldığını duyurdu. İnsanlar Covid-19’un yayılmasını engellemek için katı kurallara bağlı kalırlarsa şehirdeki yaşamın normale dönebileceği vurgulandı.

Sonrasında Covid kısıtlamalarıyla gündemden düşmeyen Çin herkesi şaşırtarak kısıtlamaları gevşetmeye yönelik bir karar aldı. Deniz aşırı ülkelerden gelen yolcular için 7 gün karantinada kalmalarının, ardından 3 günlük sağlık takibi yapmalarının yeterli olacağı açıklandı.

Çin’in aldığı bu tedbirler aynı zamanda ekonomik açıdan olumsuz yönde etkiledi. Karantina önlemleri imalat göstergesinde gerileme yaşattı.

Almanya’da Tedbir Aldı

Covid önemlerine yönelik en son haberde Almanya’da geldi. Hükümet kış mevsiminde virüs vakalarının tekrar artması ihtimaline karşı yeni tedbirler aldı.

Almanya’da Ekim ayından Nisan’ın başlarına kadar uçak, tren ve otobüs ile yapılan uzun mesafeli seyahatlerde maske takmanın zorunlu olacağı aktarıldı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu