Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Çin’den Covid Tedbirlerinde Yeni Adım

Çin, Covid kontrollerini kolaylaştırmaya yönelik büyük bir adım olarak uluslararası yolcular için karantina süresini kısaltıyor. Detaylar haberde;
Çin’den Covid Tedbirlerinde Yeni Adım
HABER GİRİŞ

Covid kısıtlamaları ile sıkça gündeme gelen Çin, bu kez kısıtlamaları gevşetmeye yönelik bir karar aldı.

Ulusal Sağlık Komisyonu’ndan Salı günü yapılan açıklamaya göre deniz aşırı ülkelerden gelen yolcular için zorunlu tutulan karantina kurallarına yönelik gevşetici düzenlemeler yapıldı.

Çin’den Yurt Dışından Gelen Yolculara Yönelik Düzenleme

Açıklamada, deniz aşırı yolcuların Çin ana karasına vardıklarında yalnızca otel gibi merkezi bir tesiste 7 gün karantinada kalmalarının, ardından 3 günlük sağlık takibi yapmalarının yeterli olacağı duyuruldu.

Daha önce Çin’e deniz aşırı ülkelerden gelen varışlar, ülke içindeki giriş ve varış şehrine bağlı olarak 14 ila 21 günlük merkezi bir karantina süreci gerektirmekteydi.

Temaslılar İçin de Düzenleme Yapıldı

Duyuruda ayrıca Çin’de teyit edilmiş Covid vakalarının yakın temaslılarının da aynı şekilde karantinada 7 gün geçirmesinin ve ardından evde 3 gün sağlık takibi yapmasının gerekliliği belirtildi.

GCM Yatırım Banner

Covid Tedbirleri Her Şehirde Gevşiyor

Daha önce, Covid ile ilgili izolasyon gereksinimleri en az 14 gün sürme eğilimindeydi. Son birkaç ayda, bazı şehirler zorunlu izolasyon süresini kısaltmaya başlamıştı.

Covid-19 ilk olarak 2019 yılının sonlarında Çin’in Wuhan şehrinde ortaya çıkmıştı. Ülke, Covid-19’un yurt içinde kontrol altına alınmaya ve bir yandan yurt dışında hızla yayılmaya başlamasıyla 2020 Mart ayı sonlarında sınırlarını sıkılaştırmaya başlamıştı.

Bu arada pandemi sonrası, normalleşme sürecine dair yeni adımlar dünya genelinde atılmaya devam ediyor.

ABD, bu ayın başlarında ülkeye hava yoluyla gelen kişilerin Covid-19 testi verme zorunluluğunu kaldırdığını duyurmuştu. Dünyanın en büyük havayolu ticaret grubu IATA, hükümetin test zorunluluğunu kaldırma kararını “harika bir haber” olarak nitelendirmişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.