Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD Yurt Dışından Gelenlere COVID-19 Test Zorunluluğunu Kaldırdı

Dünya COVID-19 pandemisinin izlerini silerken, ABD hükümeti bu çizgide bir adım atıyor. Ayrıntılar haberde...
ABD Yurt Dışından Gelenlere COVID-19 Test Zorunluluğunu Kaldırdı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

2020 yılından itibaren tüm dünyayı etkisi altına alan COVID-19 pandemisi sonrası, normalleşme sürecine dair yeni adımlar atılmaya devam ediyor.

Seyahat endüstrisinden bir yetkili, ABD’nin Pazar gününden itibaren ülkeye hava yoluyla gelen kişilerin COVID-19 testi verme zorunluluğunu kaldıracağını söyledi.

Yetkili önümüzdeki günlerde bu konuya dair resmi bir açıklama yapılacağını belirtti. Bu adım, yoğun yaz seyahat sezonunun başlaması ve havayolu şirketlerinin şimdiden rekor talep için hazırlanmaya başlamasıyla geldi.

Havayolu şirketleri, birçok Amerikalının testte pozitif çıkacakları ve yurtdışında mahsur kalacakları endişeleri nedeniyle uluslararası seyahatlerden kaçındığını açıklamıştı.

Karar 3 Ay Sonra Yeniden Değerlendirilecek

İsmini vermekten kaçınan yetkili, Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerinin (CDC), COVID testlerinin artık gerekli olmadığına dair izlenimde olduğunu söyledi. CDC’nin bu kararı 90 gün içinde yeniden değerlendireceği kaydedildi.

GCM Yatırım Banner

Amerika Birleşik Devletleri, Ocak ayından bu yana gelen uluslararası hava yolcularının kalkış öncesi negatif testler vermelerini şart koşuyor. Karayolu ulaşımlarında böyle bir test zorunluluğu halihazırda bulunmuyor.

Yetkili, “Yeni, ilgili bir varyant nedeniyle de dahil olmak üzere, kalkış öncesi bir test gereksinimini eski haline getirme gereksinimi olursa, CDC harekete geçmekte tereddüt etmeyecektir.” açıklamasını yaptı.

CDC hala ABD’ye seyahat etmek için COVID-19 için aşılı olunmasını şart koşuyor. Yetkililer, hükümetin sadece aşılı yolcular için test kurallarını kaldırmayı düşündüğünü söyledi.

Karar Memnuniyetle Karşılandı

Büyük havayollarını temsil eden bir ticaret grubu olan Airlines for America, “Bu politikanın kaldırılması, Amerika Birleşik Devletleri’ne hava yolculuğunu teşvik etmeye ve eski haline getirmeye yardımcı olacak” açıklamasını yaptı.

Dünyanın en büyük havayolu ticaret grubu olan IATA, hükümetin test zorunluluğunu kaldırma kararını “harika bir haber” olarak nitelendirdi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.