Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Rusya’ya Bir Ambargo da Volkswagen’den! Üretim Durduruldu

Rusya’ya yaptırım uygulayan şirketler arasına Alman Volkswagen de katıldı. Şirket tarafından yapılan açıklamanın detayları şöyle…
Rusya’ya Bir Ambargo da Volkswagen’den! Üretim Durduruldu
Son Güncelleme: 
Yorum

Rusya’nın Ukrayna’ya saldırması, dünyanın dört bir yanından hükümetleri alarma geçirdi. Alınan yaptırım kararlarının Rusya’nın ekonomisine darbe vurması, askeri gücünü zayıflatması ve finans sistemini olumsuz etkilemesi bekleniyor.

Bu şekilde caydırıcılık adımları atan hükümetlere, dünya devi şirketler de aldıkları kararlar ile eşlik ediyor. Büyük şirketler art arda Rusya pazarından çekilirken, bazıları geçici olarak faaliyetlerini durdurma kararı aldı.

Alman otomobil devi Volkswagen de Rusya’daki üretimlerini durduruyor. Şirket Twitter hesabından yaptığı açıklamada, Ukrayna’ya saldırısından dolayı, Rusya’daki (Kaluga, Nizhny Novgorod) araç üretiminin durdurulması yönünde karar alındığını açıkladı. Bu ülkeye araç ihracatının da derhal durdurulacağı aktarıldı.

Rusya’da operasyonları olan Apple, Nike, Mercedes Benz, Jaguar, Land Rover, H&M, Burberry, BP ve Shell gibi daha birçok firma benzer kararlar almıştı.

Nike ve Apple Rusya’daki satışlarını durdururken, Shell tüm ortaklıklarını bitirmişti. BP ise Rus şirket Rosneft’teki yüzde 19.75 hissesini satacağını açıklamıştı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu