Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

BP, Rus Rosneft’teki Hisselerini Satıyor

Rus petrol şirketi Rosneft’teki hisselerini satacağını duyuran BP, Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısı nedeniyle aldığı diğer kararları da açıkladı.
BP, Rus Rosneft’teki Hisselerini Satıyor
Yorum

İngiliz enerji ve çok uluslu petrol şirketi British Petroleum (BP) da Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısı nedeniyle bir karar aldı. Şirket web sitesinde yaptığı açıklamada Rus devlet petrol şirketi Rosneft’teki yüzde 19,75 oranındaki hissesini satacağını duyurdu.

BP’nin 2013’ten bu yana Rosneft’te %19.75 hissesi bulunuyordu. Buna ek olarak BP CEO’su Bernard Looney’in Rosneft’in yönetim kurulundan istifa edeceği bildirildi. Eski BP Grup Başkanı Bob Dudley’in de yönetim kurulundan istifa edeceği belirtildi.

Bu istifaların şirketin hissedarlığına ilişkin muhasebe durumunu değiştireceği için 2022 yılının ilk çeyreğindeki mali raporlara yansıyacağı aktarıldı.

BP Başkanı Helge Lund, “Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısı, bölgede trajik sonuçları olan bir saldırganlık eylemidir. BP, 30 yılı aşkın bir süredir Rusya’da parlak Rus meslektaşlarıyla birlikte çalışıyor. Ancak bu askeri harekât, köklü bir değişimi temsil etmektedir. BP yönetim kurulunun, kapsamlı bir sürecin ardından, devlete ait bir kuruluş olan Rosneft ile olan ilişkimizin devam edemeyeceği sonucuna varmasına yol açtı. Rosneft yönetim kurulunda görev alan BP temsilcilerini artık destekleyemiyoruz.” şeklinde açıklama yaptı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu