Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Putin Kolları Sıvadı: Gelecek Aylarda Kurulabilir!

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Türkiye’yi Avrupa'nın doğal gaz merkezi yapma konusunda ilk adımın atılacağını duyurdu. Detaylar haberde...
Putin Kolları Sıvadı: Gelecek Aylarda Kurulabilir!
HABER GİRİŞ

Türkiye’yi Avrupa’nın gaz merkezi haline getireceğini geçtiğimiz günlerde vurgulayan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, kolları sıvadı. Konuya dair yeni açıklamalarda bulunan Putin’in ifadeleri dikkat çekti.

Rusya Devlet Başkanı Putin, geçtiğimiz Ekim ayında Avrupa’nın doğal gaz ihtiyacını karşılamada Türkiye’yi işaret etmişti. Putin’in bu açıklaması Avrupalı devletlerin dikkatini çekmişti. Özellikle Türkiye’ye yönelik sürekli suçlayıcı ifadelerde bulunan Yunanistan’dan tepki gelmişti.

“Avrupa’nın Doğal Gaz Fiyatı Türkiye’de Belirlenecek”

Konuya yönelik yeni gelişmeleri aktaran Putin, Ulusal Proje ve Stratejik Gelişim Konseyi’nde konuştu. Türkiye’nin doğal gaz altyapısının önemli potansiyele sahip olduğunu aktardı. Kurulacak doğal gaz merkezinde ticaret için elektronik platformun gelecek aylarda kurulabileceğini söyledi.

Putin, Avrupalı tüketiciler için doğal gaz fiyatının büyük oranda Türkiye’de belirleneceğini kaydetti. Avrupa’nın kendi elleriyle yaptıkları için Rusya’yı suçlu göstermeye çalıştıklarını aktardı.

“Bu Dengesiz Durum Sonsuza Kadar Devam Etmez”

Rusya’nın Avrupa’ya olan ihracatı hakkında konuşan Rus lider, Avrupa Birliği’ne (AB) ihracatın önemli oranda arttığını vurguladı. Avrupa’nın yaptırımlarına rağmen yılın ilk 9 ayında temel ürün ihracatının 1,5 kat ve toplam ihracatın ise yüzde 42 arttığını söyledi. Ayrıca ticaret fazlasının 138 milyar dolar düzeyinde olduğunu bildirdi.

GCM Yatırım Banner

Avrupa’nın, Rusya’nın ürün ve hizmetlerini tüketmeye devam ederken ihracatı geride tuttuğun belirten Putin, bunun dengesiz bir durum olduğunu ve sonsuza kadar devam etmeyeceğin söyledi.

Rusya Devlet Başkanı, Rus rublesinin de bu yıl en güçlü para birim haline geldiğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile sürekli temaslar halinde bulunan Rus lider en son birkaç gün önce telefon görüşmesi gerçekleştirmişti. İki liderin telefon görüşmesinde tahıl koridoru ve terörle mücadele konusu ele alınmıştı.

Kaynak: AA

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.