Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Erdoğan Putin ile Görüştü: Tahıl Koridoru Genişletilmeli

Beklenen Erdoğan-Putin görüşmesi gerçekleşti. Görüşmede, iki ülke ilişkilerinin yanı sıra tahıl koridoru kapsamı ve Suriye operasyonları ele alındı.
Erdoğan Putin ile Görüştü: Tahıl Koridoru Genişletilmeli
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Rusya-Ukrayna savaşında kritik konumda yer alan Türkiye’nin bugün yapacağı görüşmelerden ilki gerçekleşti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski ile gerçekleştireceği telefon görüşmesinden önce Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile görüştü.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı tarafından yapılan açıklamada, iki liderin telefon görüşmesinde bölgesel ve küresel konuların ele alındığı bildirildi.

Enerji arzında yaşanan sorunların ardından Türkiye’nin merkez olarak konumlanması meselesinin yanı sıra Türkiye-Rusya ilişkilerine ve terörle mücadele konularına değinildiği aktarıldı.

Suriye Operasyonunda Soçi Mutabakatı’na Göre Hareket Ediliyor

Türkiye’nin önceki haftalarda Suriye ve Irak’ın kuzeyine başlattığı hava harekatının devamı konusunda Rusya ile Türkiye arasında fikir birliği sağlanamamıştı.

Yapılan açıklamaya göre görüşmede, PKK/YPG/PYD’ye karşı verilen mücadeleyi ele alan Erdoğan, 2019 yılında anlaşma sağlanan Soçi Mutabakatı’na uyulduğunu bildirdi.

GCM Yatırım Banner

İlk plana göre teröristlerin sınırdan en az 30 kilometre derinliğe kadar temizlenmesinin önemli olduğunun altını çizdi.

Ayrıca Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, Ukrayna’da yaşanan savaşın en kısa sürede sonlanmasını temenni ettiği öğrenildi.

Tahıl Koridoruna Emtia Grubu da Dahil Edilebilir

Bugün yapılan görüşmede, beklenildiği gibi tahıl koridoru anlaşması da ele alındı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, açılan koridor sayesinde bugüne kadar 13 milyon tonu aşkın tahılın ihtiyaç sahibi ülkelere ulaştırıldığını söyledi.

Bu kapsamda anlaşmanın yalnızca tahıl ile değil, birçok gıda ürünü ve emtia ile de genişletilmesi için çalışmalara başlayabileceklerini bildirdi.

22 Temmuz’da İstanbul’da imzaları atılan tahıl koridoru anlaşmasının zaman zaman boşluğa düştüğü, Ekim ayının sonunda Rusya’nın anlaşmadan çekildiği anlara şahitlik edilmişti.

Rusya’nın tahıl koridoru anlaşmasını askıya almasının ardından Türkiye ve Birleşmiş Milletler’in (BM) girişimleriyle anlaşma tekrar hayata geçirilmişti. 2023 yılının Mart ayına kadar uzatılan anlaşmanın devamının gelmesi bekleniyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.