Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Tahıl Koridoru için Anlaşma Yapıldı: İstanbul’da İmzalar Atıldı

Tüm dünyanın takip ettiği tahıl koridorunun oluşturulması için anlaşma sağlandı. Dolmabahçe'de imzalar atıldı.
Tahıl Koridoru için Anlaşma Yapıldı: İstanbul’da İmzalar Atıldı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Rusya ile Ukrayna arasındaki savaş nedeniyle, tonlarca tahıl depolarda kaldı ve ihraç edilemiyor. Bir süredir Karadeniz üzerinden oluşturulacak tahıl koridoru için görüşmeler sürüyordu.

Türkiye’nin arabuluculuk faaliyetlerinde bulunduğu tahıl koridoru için bugün Dolmabahçe Ofisi’nde imzalar atıldı.

İmza törenine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres, Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu ve Ukrayna Altyapı Bakanı Oleksandr Kubrakov katıldı.

Anlaşma ile tonlarca tahıl ve gıdanın Karadeniz üzerinden dünya pazarlarına taşınması sağlanacak. İlk etapta 120 gün boyunca uygulanacak anlaşmanın daha sonra yenilenmesi planlanıyor.

Guterres’ten, Erdoğan’a Teşekkür

Törende ilk olarak Birlemiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres konuştu.

Manşet Haberleri
Sponsorlu
BİST 100 Günü Nasıl Kapatır?

Guterres açıklamasında, Karadeniz’de bir umut ışığı olduğunu belirterek, Dünyanın buna her zamankinden fazla ihtiyaç duyduğunu ifade etti.

BM Genel Sekreteri Cumhurbaşkanı Erdoğan’a her aşamada gösterilen ısrarlı yaklaşımdan dolayı teşekkürlerini iletti.

Guterres açıklamasının devamında, “Rusya Federasyonu ve Ukrayna temsilcilerine hitaben söylüyorum böyle bir girişimin yolunu açtınız.” ifadelerini kullandı.

Görüşmelerde insanlığın faydasının herkes için önemli olduğunu kaydeden Guterres, “Burada dünyanın her kesimine odaklandı. Bu anlaşma aslında bütün dünya için imzalanıyor.” açıklamasını yaptı.

BM Genel Sekreteri, imza töreninin ardından, sosyal medya hesabından da açıklamada bulundu.

Guterres, İmzalanan anlaşma ile Ukrayna’dan Karadeniz’e ticari gıda ihracatının yolunu açıldığını belirterek, “Bu, dünya çapında milyonlarca insan için bir gıda kıtlığı felaketinin önlenmesine yardımcı olacaktır. Bu bir umut, olasılık ve rahatlama işaretidir.” diye konuştu.

Erdoğan: Denetim İstanbul’da Kurulacak Merkezde Yapılacak

BM Genel Sekreterinin ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklamalarda bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklamasında, “Bugün üzerinde mutabakata varılan metinle tüm dünyada milyarlarca insanı bekleyen açlık tehlikesinin önünün alınmasına hep birlikte katkı sağlayacağız.” ifadelerini kullandı.

Küresel bir sorun haline gelen gıda enflasyonun kontrolüne yardımcı olduklarını belirten Erdoğan, “Elbette bugüne bir anda gelmedik. Ukrayna ve Rusya Bakanlarıyla BM yetkilileriyle yoğun bir süreç yürüttük. Devamlı temas halinde olduk. Dışişleri ve Milli Savunma Bakanlarım yoğun çaba sarf ettiler.” diye konuştu.

Rusya Devlet Başkan Vladimir Putin ve Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski’ye sergiledikleri liderlik konusunda teşekkür eden Erdoğan, gemi trafiğiyle dünyanın bir çok bölgesine yeni bir nefes borusu açılacağını belirterek, tüm süreçler üzerinde mutabakat tesis edildiğini söyledi.

Erdoğan denetimin İstanbul kurulacak müşterek koordinasyon merkezi tarafından gerçekleştirileceğini sözlerine ekledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle finansal başarıya giden yolda lider adımı atın.