Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Miçotakis’ten Erdoğan’a Enflasyon Çıkışı!

Yunanistan'dan Türkiye ile ilişkisinde gerilimin fitilini ateşleyecek adımlar geliyor. Yunan yetkili Türkiye'nin enflasyona değinerek Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ilgili açıklama yaptı.
Miçotakis’ten Erdoğan’a Enflasyon Çıkışı!
HABER GİRİŞ

Türkiye ve Yunanistan arasında gerilim devam ediyor. Yunanistan tarafından gelen açıklamalar tansiyonu daha da yükseltiyor. Yunanistan Başbakanı Kiriakos Miçotakis’in son açıklamaları dikkat çekti.

Başbakan Miçotakis, Almanya’nın başkenti Berlin’de düzenlenen Batı Balkan Zirvesi’nde Türkiye’ye yönelik açıklamalarda bulundu.

“Yunanistan’da Enflasyon Yüksek Olsaydı Konuyu Değiştirirdim”

Türkiye’de en son açıklanan enflasyon oranına değinen Miçotakis, “Yunanistan’da da enflasyon yüzde 85 olsaydı ben de konuyu değiştirmeye çalışırdım” açıklamasında bulundu.

Yunan hükümetinin tutumunun net olduğunu belirterek, “Türk yetkilileri Yunanistan ile ilgili her açıklama yaptığında yanıt verseydim başka bir şey yapamazdım” dedi. Yunanistan’ın sözlü tartışmaya girmeyeceğini ekledi.

“Rus Doğalgaz Bağımlılığı Sona Erdirilmeli”

Yunan yetkili, Yunanistan’ın Güneydoğu Avrupa ve Orta Doğu arasında bir enerji merkezi haline getiren altyapı tarafından geliştirileceğini bildirdi. Rus doğal gaz bağımlılığının sona erdirilmesi gerektiğini vurguladı.

GCM Yatırım Banner

Başbakan Miçotakis’in bu açıklamaları Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in “Türkiye’yi Avrupa’nın enerji merkezi yapacağız” ifadelerini hatırlattı. Türkiye’nin enerji merkezi olma konusu Yunan basınında büyük yer almıştı. Bazı gazeteler Yunanistan’ın Türkiye’ye enerji konusunda  bağımlı olacağını aktarmıştı.

Yunan yetkili Ekim ayının sonlarında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Yunanistan ile ilgili halkına yalan söylediğini belirterek sahte gerilim yarattığını ifade etti. Sert ifadelerde bulunan Miçotakis, Türk halkının Yunanistan’a karşı yalanlarla zehirlendiğini söyledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın