Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Miçotakis: Erdoğan Yunanistan Konusunda Halkına Yalan Söylüyor

Yunanistan Başbakanı’ndan, Türk-Yunan geriliminin suni bir olay olduğuna yönelik dikkat çeken bir açıklama geldi. Türkiye’de kamuoyunun kandırıldığını ileri sürdü.
Miçotakis: Erdoğan Yunanistan Konusunda Halkına Yalan Söylüyor
HABER GİRİŞ

Yunanistan Başbakanı Kiriakos Miçotakis’in gündeminden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan düşmüyor. Daha önce katıldığı uluslararası toplantı ve görüşmelerde Türkiye’ye yönelik eleştirilerini ve Erdoğan’la ilgili şikâyetlerini dile getiren Miçotakis, Almanya Başbakanı Olaf Scholz ile görüşmesinde de gündemini değiştirmedi.

Yunanistan’daki Maximos Konağı’nda gazetecilerin karşısına çıkan iki lider, düzenledikleri ortak basın toplantısında Türkiye’nin dış siyasetteki tutumunu değerlendirdi.

Yunanistan Başbakanı, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Türk-Yunan geriliminde yarattığı propagandayla vatandaşlarını yanlış bilgilendirdiğini söyledi.

Miçotakis, “Yunanistan’a karşı halkını yalanlarla zehirlediğinde çıkmaza girdiğini görmemesi gerçekten utanç verici” şeklinde ifadede bulundu.

Yunanistan’ın Türkiye ile ihtilaf yaşadığı adaları tehdit etmediğini herkesin bildiği halde Erdoğan’ın yalan bir gerçeklik oluşturarak sahte gerilim yarattığı mesajını verdi.

GCM Yatırım Banner

Yunanistan Başbakanı, “Uluslararası sözleşmelerin keyfi yorumlarla, tarihin yanılsamalarla, coğrafyanın sahte haritalarla değişmediğini herkes biliyor” dedi.

“Kıbrıs’ta Hâlâ Kanıyor”

Kıbrıs’a taşınan Türk-Yunan restleşmesine de değinen Miçotakis, Ukrayna’daki savaşa atıf yaptı. Kıtada başka gerilime yer olmadığını söyleyerek, savaş istemediklerini yineledi.

“Avrupa, 80 yıl sonra kalbinde yeni bir savaşa tahammül edemez ve başarılı bir işgal ve işgalin tekrarına izin veremez. Ne yazık ki Kıbrıs’ta hâlâ kanıyor” diyen Miçotakis, Kıbrıs’ın ise işgal edildiğine dair ifadede bulundu.

“Doğu Akdeniz’in Potansiyeli Tüm Ülkelerin Çıkarına”

Diyalog temelli çözüme temas eden Miçotakis, tüm meselelerin Uluslararası Hukuk temelinde çözüm bulmasını önerdi.

Doğu Akdeniz’de kişisel çıkar gözetilmemesi gerektiğini savunarak, “İyi komşuluk hepimiz için faydalıdır. Doğu Akdeniz potansiyelle dolu bir bölge ve onu kullanmak tüm ülkelerin çıkarına” şeklinde ifadede bulundu.

Scholz: “NATO Ortağının Egemenliğine Meydan Okunması Kabul Edilemez”

Basın toplantısında Türk-Yunan gerilimine değinmeyen Almanya Başbakanı Scholz, Yunan Ta Nea gazetesine verdiği demeçte, iki ülkenin de NATO üyesi olduğunu hatırlatarak, “Bir NATO ortağının egemenliğine bir diğerinin meydan okuması kabul edilemez” dedi.

Yaşanan gelişmelerin Yunanistan ve Türkiye arasındaki komşuluk ilişkilerinin çıkmaza girmesi olarak okunmaması gerektiği, tüm Avrupa için önemli olduğu yorumunu yaptı. İhtilaf yaratan konular için Miçotakis gibi Scholz da diyalog yolunu önerdi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.