Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Kotsailidis: Ankara’ya Tavır Alan Atina ABD’nin Sömürgesi Oldu

Türk-Yunan geriliminde Yunanistan’daki askeri varlığını artıran Amerika’ya tepki geldi. Atina’nın sömürgeleştiği ve halkın rahatsız olduğu söylendi.
Kotsailidis: Ankara’ya Tavır Alan Atina ABD’nin Sömürgesi Oldu
Yorum

Türkiye ile yaşadığı gerilimde ABD’ye daha çok yakınlaşan Yunanistan’ın özerkliği tartışma konusu yarattı. ABD’nin Yunanistan’daki askeri varlığını artırması, sömürü eleştirilerini beraberinde getirdi.

Konuya ilişkin değerlendirme yapan Yunan-Rus Dostluk Hareketi Başkanı Giannis Kotsailidis, Atina’nın tutumunu eleştirdi.

Moskova merkezli medya kuruluşu Sputnik’e konuşan Kotsailidis, Washington’ın Yunanistan’daki askeri varlığını artırma hamlelerine dikkat çekti.

ABD’nin Yunanistan’da 5-6 bölgede daha üs kurmak niyetinde olduğunu belirterek, ve ülkedeki ABD üslerinin sayısının 10’u aşacağı uyarısında bulundu.

Söz konusu gelişmelerin Yunanistan’ın Amerikan sömürgesi haline gelmesine ortam oluşturduğu yorumunda bulundu.

Amerikalıların Ankara’nın jeopolitik konumuna alternatif olarak gördüğü Atina’yı aslında kendi çıkarları için kullandığına dikkat çekti.


Türk-Yunan geriliminden faydalanan Washington’un bölgede üstünlük kurduğuna değindi. Bu gelişmelerin ise Yunan halkının çıkarlarına hizmet etmeyeceğini savundu.

Yunan vatandaşlarının bu durumu kabul etmediğini aktardı. Yunanistan’ın son yıllarda egemenliğini kaybettiğini ifade ederek şöyle konuştu:

“ABD’liler böylece Ege Denizi’nde Çanakkale Boğazı’na ve Ukrayna’daki savaş alanına çok yakın bir noktada bulunma haklarını beyan ediyorlar. Dedeağaç, Batı’nın ve NATO’nun Ukrayna’ya yardım amacıyla gönderdiği silahların transferi için giriş kapısı haline gelecek ve bu durum Yunanların çıkarına değil.”

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu