Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Yunanistan Adalara Amerikan Askeri Araçları Konuşlandırıyor

Yunanistan’ın Türkiye’ye yakın adalara silah sevkiyatı yaptığı öğrenildi. Amerika’nın Atina’ya hibe ettiği askeri araçlar Ege’de gerilimi başka bir boyuta taşıdı.
Yunanistan Adalara Amerikan Askeri Araçları Konuşlandırıyor
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Ege’de suları daha da ısıtacak yeni bir gelişme yaşandı. Yunanistan’ın Midilli ve Sisam adalarında askeri zırhlı araç sevkiyatı yaptığı öğrenildi. Türk Silahlı Kuvvetleri’ne (TSK) ait insansız hava araçları (İHA) tarafından tespit edilen görüntülerde, Midilli Adası’na 23, Sisam Adası’na ise 18 taktik tekerlekli zırhlı araç sevkiyatının yapıldığı görüldü.

Söz konusu askeri araçların ABD tarafından hibe edildiği ortaya çıktı. Bu adaların gayri askeri statüde (GASA) yer aldığı için Yunanistan’ın uluslararası hukuku çiğnediği tespit edildi.

Güvenlik kaynaklarından edinilen bilgiye göre 18 Eylül ve 21 Eylül’de gerçekleşen bu olaylarda Atina’nın GASA statüsünü ihlale devam ettiği aktarıldı. Türkiye’ye yakın adaları silahlandıran Yunanistan’ın tahriklere devam ettiği görüldü.

Hem komşu hem de NATO’da müttefik olan Yunanistan’ın uluslararası hukuk ve müttefiklik mantığına aykırı davrandığı söylendi. Türkiye’ye yönelik saldırıların kabul edilemez olduğu yinelendi.

Yunanistan’ın bu hamleyi daha önce de gerçekleştirdiğini açıklayan kaynaklar, son sevkiyatlarda Amerikan hibesi olan taktik tekerlekli zırhlı araçlarla, adalarda bulunan araçların bazılarının değiştirildiğini belirtti. Güvenlik kaynaklarının açıklaması şöyle:

GCM Yatırım Banner

“Yunanistan’ın tüm davetlere karşılık toplantılara dahi katılmaması ve bu tarz provokasyonları yapması tansiyonu kimin artırdığının, kimin uzlaşmaz, saldırgan ve hukuksuz faaliyetler içinde olduğunun açık göstergesidir.”

Yunanistan Başbakanı Beyaz Bayrak Sallamıştı

Yunanistan tarafının Türk jetlerine taciz hamlelerini artırması iki ülkede tansiyonu üst seviyeye çıkarmıştı. Karşılıklı restleşmelerin sürdüğü günlerde ise Yunanistan Başbakanı Kiriakos Miçotakis’ten tansiyonu düşürecek bir adım gelmişti.

Miçotakis, Eylül ayının başında yaptığı konuşmada Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Yunanistan’a yönelik yaptığı “Bir gece ansızın gelebiliriz” çıkışına karşılık olarak ılımlı yaklaşmıştı.

Atina’nın Erdoğan’ın sözlerini “kabul edilemez” bulsa da Ankara ile iletişim kanallarını açık tutma taraftarı olduğunu söylemiş, Erdoğan ile görüşmeye her zaman istekli olduğu mesajını vermişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın