Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Yunanistan Beyaz Bayrak Salladı: Erdoğan ile Görüşelim

Taciz girişimini sürdüren Yunanistan, Türkiye’nin askeri misilleme tehditlerine karşı iletişim çağrısı yaptı. Miçotakis, Erdoğan ile görüşmek istediğini duyurdu.
Yunanistan Beyaz Bayrak Salladı: Erdoğan ile Görüşelim
HABER GİRİŞ

Yunanistan tarafının Türk jetlerine taciz hamlelerini artırması ve en son dün gece Yunanistan unsurları tarafından Bozcaada açıklarında Ro-Ro gemisine taciz ateşi açılması, Türkiye-Yunanistan geriliminde tansiyonu yüksek tuttu. Yunanistan Başbakanı Kiriakos Miçotakis, Selanik’te düzenlenen basın toplantısında Türkiye-Yunanistan gerilimine ilişkin açıklama yaptı. Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Bir gece ansızın gelebiliriz” çıkışını değerlendirdi.

Yunanistan’ı Ege Denizi’ndeki adaları işgal etmekle suçlayan Erdoğan, Türkiye’nin zamanı geldiğinde gerekeni yapmaya hazır olduğu, Atina’nın daha önce olduğu gibi yine hüsrana uğratılacağı mesajını vermişti.

Erdoğan’ın son sözleri, dikkatleri Yunanistan cephesine çekti. Miçotakis bugün yaptığı konuşmada, Atina’nın Türkiye Cumhurbaşkanı’nın sözlerini “kabul edilemez” bulduğunu ancak Ankara ile iletişim kanallarını açık tutma taraftarı olduğunu açıkladı. Erdoğan ile görüşmeye her zaman istekli olduğunu ifade etti.

“Yunanistan ve Türkiye Arasında Bir Çatışma Olacağını Düşünmüyorum”

Erdoğan’ın yanı sıra Yunanistan’ın taciz hamlelerini aleni şımarıklık ve pervasızlık olarak gören Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ve Yunanistan’ın siyasetini samimiyetsiz olarak tanımlayan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da art arda sert çıkışlar yapmıştı.

Miçotakis, Türkiye tarafının gerçeği çarpıttığını ve gerilim yolunun tercih edilmemesi gerektiğini savunarak, “Türkiye’nin Yunan egemenliğine saldırmasını, Yunanistan ve Türkiye arasında bir çatışma olacağını düşünmüyorum, Türkiye katalizör olacak bir yanıt alacaktır” dedi.

GCM Yatırım Banner

“Silahlanmaya Devam Edeceğiz”

Miçotakis, Ege’de silahtan arındırılması kararlaştırılan ve Türkiye ile Yunanistan arasında ihtilaf konusu olan adalarla ilgili “Yunan adaları Türkiye için bir tehdit değil. Tersi doğrudur. Türkiye adaları tehdit ediyor” dedi.

Türkiye ile iletişim kanallarını açık tutmaya çalışırken aynı zamanda ülkesinde silahlı kuvvetleri donatmaya da devam edeceklerini ifade etti.

Yunanistan Başbakanı, “Türkiye ile Yunanistan arasında çatışma olacağını sanmıyorum. Ben iletişim kanallarını kapatmadım, Sayın Erdoğan ile görüşmeye her zaman açığım, ancak silahlanmaya devam edeceğiz” dedi.

“Türkiye’nin Prag’daki Varlığı Kıbrıs Sorunu için de Önemli”

“Türkiye ile gerilimi isteyecek son kişi benim” diyen Miçotakis, son dönemde Avrupa Birliği ile yakın ilişkiler yürüten Türkiye’nin konumunu yorumladı.

Miçotakis, “Türkiye’nin Prag’daki varlığı olumlu; Kıbrıs sorunu için de önemli olacak. Erdoğan gelirse orada konuşma fırsatı bulabiliriz” şeklinde konuştu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.