Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Çavuşoğlu, Erdoğan-Putin-Esad Zirvesini Yalanladı

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Erdoğan-Putin-Esad zirvesine ilişkin iddiaları yanıtladı. Gündem hakkında dikkat çekici açıklamalarda bulundu.
Çavuşoğlu, Erdoğan-Putin-Esad Zirvesini Yalanladı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Haber Global yayınında gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. İran basınında gündeme gelen Erdoğan-Putin-Esad zirvesine ilişkin iddiaları yanıtladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Suriye Cumhurbaşkanı Beşar Esad’ın Özbekistan’da bir araya geleceği haberini yalanlayan Çavuşoğlu, “Doğru değil, böyle bir şey yok. Esad da oraya davetli değil” dedi.

Türkiye ile Suriye arasında normalleşme söylentilerine ilişkin ise şöyle açıklamada bulundu:

“Rejim siyasi sürece tam olarak inanmadı ancak rejimin de görmesi lazım, savaşarak ülke bölünecek. Bizim de desteklediğimiz muhalefet müzakere heyetini kurdu. Muhalefet anayasa ile ilgili olgun tavır sergiliyor ancak rejimden kaynaklı bir direniş var. Suriye’nin istikrarı ve barışının tam olarak tesis edilmeli. Astana formatında bir masasının etrafındayız. Temaslarımız oluyor. Biz her zaman muhalefetin her zaman destekçisi olduk. Güvene dayalı bir ilişkimiz var.”

“Attığımız Adımlar Türkiye’nin Taviz Vereceği Anlamına Gelmiyor”

Suriye ile normalleşme adımlarının atılacağı yönünde bir açıklamada bulunmayan Çavuşoğlu, İsrail ile normalleşme hamlesine değindi.

GCM Yatırım Banner

Şu an bir kararname hazırlandığı bilgisini veren Çavuşoğlu, “Önümüzdeki süreçte geri dönecek büyükelçiler var, atanacak büyükelçiler var. Şu anda taslak çalışmamız bitmek üzere” dedi.

İsrail ile geçmiş dönemde gerdin geçen ilişkiler için ise yorumu, “Attığımız adımlar Türkiye’nin taviz vereceği anlamına gelmiyor” oldu.

İlişkilerin normalleşmesi ve diyalog kurulmasının İsrail için de önemli olduğunu ifade ederek; “Diyaloğun her anlamda faydası olacaktır. Filistin davamızın savunulmasında da etkisi olacaktır” dedi.

Türkiye Gaz Keşfi için BM ve AB’ye Bildirimde Bulundu

Doğu Akdeniz’deki gaz keşfi çalışmaları hakkında konuşan Çavuşoğlu, “Kendi kıta sahanlığımızın içinde sondaj çalışmaları, sismik araştırma çalışmalarımız devam ediyor” dedi.

Bu konuda Birleşmiş Milletler’e (BM) ve Avrupa Birliği’ne (AB) gerekli bildirimlerin sunulduğunu bildirdi.
“Rum Kesimi ve Yunanistan, AB’ye güvenerek hakça paylaşım yerine Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) ve Türkiye’nin haklarını gasp etmeye çalışıyor, buna izin vermemiz söz konusu değil” dedi.

Yunanistan ve Rum kesiminin bir yıl içinde 9 kez gemi gönderme teşebbüsünde bulunduğunu söyleyen Çavuşoğlu, “Bizim kıta sahanlığımızın içine girmelerine izin vermiyoruz” dedi. Çavuşoğlu’nun konuşması şöyle:

“Aldığımız tedbirlerle buna izin vermedik. Bir İtalyan gemisi bilimsel araştırma için bizden izin istedi. Bu konuda iş birliği yaparız ancak bizden izin alınması gerekiyor. Bizim kıta sahanlığımızın sınırları belli. Uluslararası hukuka uygun hareket ediyoruz.”

“Yunanistan’ın Siyaseti Samimiyetsiz”

“Yunanistan’ın bu yalan dolan politikadan vazgeçmesi lazım” diyen Çavuşoğlu, Yunanistan’ın siyasetini samimiyetsiz olarak tanımladı.

Atina’nın uluslararası hukuka uyması gerektiğini vurgulayarak; “Batı Trakya Türkleri zulüm altında. Yunanistan bu tavrını sürdürdükçe yumuşamanın anlamı yok. Toplantı öncesi biz dostuz diye sarılır öperler, ardından Türkiye aleyhinde konuşurlar. Biraz dürüst olmaları gerekiyor” dedi.

“Elimizi Kolumuzu Bağlayacak Şekilde F-16 ya da Başka Ürün Almayız”

Çavuşoğlu, ABD Senatosu Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Robert Menendez’in Türkiye’yi F-16 satışını engellemekle tehdit etmesi ile ilgili açıklama yaptı.

ABD yönetiminin F-16 tedariki için görüşmelere olumlu baktığını paylaştı. Teknik görüşmelerin iyi gittiğini söyleyerek; “Yönetim de biliyor ki böyle elimizi kolumuzu bağlayacak şekilde biz F-16 ya da başka ürün almayız” dedi.

“Savaşın Devam Etmesini İsteyen NATO Üyesi Ülkeler Var”

Çavuşoğlu, tahıl anlaşması hakkında dikkat çekici açıklamalarda bulundu. Batı’da Rusya-Ukrayna savaşının devam etmesini isteyen ülkelerin olduğunu söyledi.

Bu ülkeler arasında NATO üyesi ülkelerin de olduğunu kaydederek; “Tahıl anlaşmasını sabote etmek isteyenler de vardı. ABD değil ama onu söyleyeyim. ABD’nin katkısı şöyle oldu. Rusya gübresinin de ihracat engelinin kaldırılması, limanlara ulaşması, bankacılık işlemleri gibi. Avrupa’dan bunu sabote etmek isteyen ülkeler de vardı” dedi.

ABD ve Avrupa Vizelerinde Kasıtlı Olarak Sorun Yaratılıyor

Dışişleri Bakanı, ABD ve Avrupa vizelerinde vatandaşların yaşadığı sorun hakkında da açıklama yaptı.

Kasıtlı olarak randevularının geç verildiğini ifade ederek; “Kasıt görüyoruz. Bu ülkelerin büyükelçilerine gerekli uyarılar yapılacak. Düzelmezse karşı tedbirler alacağız” dedi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.