Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD Senato Başkanı Türkiye’yi F-16 ile Tehdit Etti

Menendez, S-400 haberlerinin ardından Türkiye’yi F-16 satışını engellemekle tehdit etti. Doğu Akdeniz hakkında da dikkat çekici açıklamalarda bulundu.
ABD Senato Başkanı Türkiye’yi F-16 ile Tehdit Etti
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Bu hafta Rus medyasında yer alan, Türkiye’nin Rusya’dan ikinci parti S-400 hava savunma sistemleri satın aldığı haberinin ardından kamuoyunda dikkatler Türkiye-ABD ilişkilerine çekildi.

ABD ile Türkiye arasında F-16 tedariki için görüşmelerin devam ettiği süreçte S-400 gelişmesinin F-35 programını tehlikeye sokabilme ihtimali gündeme geldi.

Biden yönetimi Türkiye için ek ceza tehdidinde bulunmamıştı. Ancak yaşanan son dakika gelişmesinde ABD cephesinden gelen tepki sert oldu.

ABD Senatosu Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Robert Menendez, Türkiye’yi F-16 satışını engellemekle tehdit etti.

Menendez, Türkiye’nin S-400’lere sahip olmaya devam etmesi, Doğu Akdeniz’deki Yunan hava sahasını ve Kıbrıs sularını ihlal etmesi halinde F-16 satışının engelleneceğini paylaştı.

GCM Yatırım Banner

“Putin gibi Bir Savaş Suçlusu ile İş Birliğini Reddediyoruz”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in son dönemde bir arada fotoğraf vermesini de eleştirdi.

Menendez, ifadesinde Putin gibi bir savaş suçlusu ile Erdoğan’ın herhangi bir askeri iş birliğini tamamen reddetti.

Türkiye için NATO’ya ve bölgesel barış ve güvenliğe olan bağlılığını net bir şekilde gösterme çağrısında bulundu.

“ABD Net Olmalı”

Komite Başkanı, son gelişmelerde radikal davranmayan Biden yönetimi için de çağrıda bulunarak; “ABD net olmalı” dedi.

Türkiye’nin Rusya ile kurduğu askeri işbirliğini hata olarak tanımlayan Menendez, “Türkiye’nin Rus savunma sektörüyle bağlarını genişletmek, NATO müttefiklerimizin ve Avrupa’daki ortaklarımızın güvenliğini daha da tehlikeye atacak ciddi bir hata olur” dedi.

Menendez, açıklamasının devamında şöyle konuştu:

“Yunanistan’ın hava sahasının düşmanca ihlallerinin devam etmesi ile İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliği için katılım sürecinin ertelenmesi arasında Türkiye’nin rotasını değiştireceğini ve bölgede yapıcı ortak olarak savunma ittifakına karşı sorumluluklarını yerine getireceğini umuyorum.”

Türkiye F-35 Programından Çıkarılmıştı

2017 yılında Rusya’dan S-400 hava savunma sistemi aldığı için Türkiye’nin NATO üyeliği ve ABD ile ilişkilerinde kriz meydana gelmişti. Dönemin ABD Başkanı Donald Trump, Türkiye’yi F-35 programından çıkarmıştı.

ABD Savunma Bakanlığı ise Türkiye’nin hem S-400 hem de F-35’lere sahip olamayacağını söyleyerek, Ankara’yı seçim yapmaya çağırmıştı.

Rus haber ajansı TASS, Salı günü Türkiye ile S-400 karadan havaya füze sistemleri hakkında yeni bir anlaşma yapıldığını duyurmuştu.

Türkiye tarafından yapılan açıklamada ise bu haber reddedilerek, anlaşmanın olmadığı açıklanmıştı. Yeni bir anlaşmanın yapılmadığı, söz konusu parçaların, yapılan ilk anlaşmadaki teknik unsurlar olduğu belirtildi.

Konuya ilişkin ABD’den yanıt gecikmemiş, ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, Türkiye için uyarı mesajı paylaşmıştı. Price, Ankara’nın Rusya ile savunma sanayi konusunda daha fazla iş birliği yapmaması gerektiğini duyurmuştu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.