Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Rusya’nın İddia Ettiği S-400 Anlaşması Gündemde Değil!

Rusya’nın gündemine oturan S-400 tedariki için Türkiye ile yeni anlaşmanın imzalandığı haberlerine "yeni bir gelişme söz konusu değil" yanıtı geldi.
Rusya’nın İddia Ettiği S-400 Anlaşması Gündemde Değil!
HABER GİRİŞ

Rus medyasında bugün gündem olan S-400 tedariki ile ilgili Türkiye-Rusya arasında yeni bir anlaşmanın yapıldığına dair haberler Bloomberg HT’nin aktarımı ile reddedildi.

Bloomberg HT Genel Müdürü olan Ali Can Türkoğlu konuyla ilgili Savunma Sanayii Başkanlığı’nın anlaşmanın olmadığı yönünde açıklamada bulunduğunu bildirdi.

Yeni bir anlaşmanın söz konusu olmadığı ve yapılan ilk anlaşmada henüz Türkiye’ye gelmeyen parçalarla ilgili olarak teknik sürecin devam ettiği aktarıldı.

Türkiye ile Rusya arasında 2017 yılında yapılan S-400 anlaşması hatırlatılarak, iki sistem olarak alımın gerçekleştirileceği, bunların ilkinin hazır sistem olup teslim edildiği söylendi.

İkinci sistem ile ilgili Türkiye ve Rusya’nın arasında yapılan görüşmelerin başından beri devam ettiğinin altı çizildi. Rusya’nın kamuoyuna paylaştığı açıklamanın ilk S-400 anlaşmasında teslim edilmesi öngörülen ikinci parti S-400’lerle ilgili olduğuna dikkat çekildi.

GCM Yatırım Banner

Hazır sistemin tesliminin ardından ikinci partinin teknoloji transferi ile ilgili olduğu söylenerek, Türkiye’de üretilecek parçaların teknik detaylarının Rusya ile görüşüldüğü eklendi. Türkoğlu, şu ifadelerle konuya netlik getirdi:

“Sanki yeni bir anlaşma varmış ve Türkiye yeniden bir S-400 alımı yapıyormuş gibi anlaşılmakla beraber işin doğrusu böyle değil.”

Rus Basını Bugün Yeni Bir Anlaşma Yapıldığını Bildirdi

Türkiye, 2017 yılında Moskova’dan S-400 hava savunma sistemi satın alan ilk NATO ülkesi olmuştu. Rus basını bugün yapılan bildiri ile ikinci partinin söyleşmesinin imzalandığı duyurdu.

Rusya Federal Askeri-Teknik İşbirliği Teşkilatı (FSVTS) Başkanı Dmitri Şugayev, imzalanan sözleşmede S-400 füze sisteminin ikinci alayının Türkiye’ye teslim etmek için bazı bileşenlerini ülkede yerelleşerek üretilebilmesini de içerdiği söylendi.

Şugayev, karşılıklı bir anlaşmanın imzalandığını belirterek, “Diğer konuların yanı sıra, sisteminin bazı bileşenlerinin üretiminin yerelleştirilmesine izin verecek.” dedi.

Türkiye ile yapılan sözleşmenin şu anda uygulamaya konulduğunu söyleyen Şugayev, Ankara’nın bu kararının ABD’nin ve bir bütün olarak ittifakın sert tepkisine neden olduğuna vurguda bulundu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.