Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Piyasaların Gözü ABD’nin Enflasyon Verilerinde

Ekonomik belirsizlikler ve enflasyon endişeleri yatırımcıların dikkatini çekerken küresel piyasalar yeni haftaya ABD enflasyon verilerine odaklanarak başlıyor. İşte detaylar;
Piyasaların Gözü ABD’nin Enflasyon Verilerinde
HABER GİRİŞ

Küresel piyasalar FED’in faiz indirimlerini beklenenden daha geç yapacağı endişeleriyle yeni yılın ilk haftasını negatif bir seyirle tamamladı. 8-12 Ocak haftasında ise ABD enflasyonu başta olmak üzere açıklanacak ekonomik veriler yatırımcıların odağına şimdiden yerleşti.

Piyasa gözlemcileri ise İsrail-Hamas arasında devam eden çatışmaların küresel enflasyonu artırabileceği endişeleriyle petrol fiyatlarındaki değişimi yakından takip ediyor. Ancak petrol, yoğun arz beklentilerine rağmen nispeten ılımlı bir seyirde devam ediyor.

Ekonomi takvimine göre 8-12 Ocak haftasında açıklanacak olan önemli makroekonomik veriler ise haberin içerisinde yer alıyor.

1-) Almanya Ticaret Dengesi

Küresel piyasalarda 8 Ocak Pazartesi günü Almanya’nın Kasım ayı ticaret dengesi raporu takip edilecek.

Euro Bölgesi’nde ise Pazartesi günü Kasım ayına ilişkin perakende satışlar ve tüketici güveni raporları yayımlanacak.

GCM Yatırım Banner

Yurt içi ekonomi takvimi incelendiğinde 8 Ocak’ta Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından Aralık 2023 dönemine ilişkin finansal yatırım araçlarının reel getiri oranları raporu paylaşılacak.

Geçen ay açıklanan Kasım raporuna göre aylık en yüksek reel getiriyi yurt içi üretici fiyat endeksi (Yİ-ÜFE) ile indirgendiğinde yüzde 2,47, tüketici fiyat endeksi (TÜFE) ile indirgendiğinde ise yüzde 2 oranıyla külçe altın sağlamıştı.

2-) ABD Ticaret Dengesi

Küresel piyasalarda 9 Ocak Salı günü ABD’de Kasım ayı ticaret dengesi verileri açıklanacak. Almanya’nınsa Salı günü Kasım ayı sanayi üretimi verileri bildirilecek.

3-) Türkiye İşsizlik Rakamları

Küresel piyasalarda 10 Ocak Çarşamba günü ABD’nin Kasım ayı toptan satışlar verileri takip edilecek.

Yurt içi ekonomi takvimine göre Çarşamba günü TÜİK tarafından Kasım ayı sanayi üretim endeksi verileri duyurulacak. Geçen ay açıklanan Ekim raporunda sanayi üretimi yıllık yüzde 1,1 artarken, aylık yüzde 0,4 azalmıştı.

Yurt içi ekonomi takviminde TÜİK Çarşamba günü Kasım 2023 dönemine ilişkin iş gücü istatistikleri verilerini paylaşacak. Geçen ay açıklanan Ekim raporunda 15 yaş ve üstü kişilerde işsiz sayısı 163 bin kişilik düşüşle 2 milyon 961 bin kişiye gerilemişti.

TÜİK Çarşamba günü Kasım 2023 döneminin inşaat maliyet endeksi verilerini bildirecek. Geçen ay açıklanan Ekim raporunda inşaat maliyet endeksi yıllık yüzde 65,93, aylık ise yüzde 2,20 yükselmişti.

4-) ABD Enflasyonu

Küresel piyasalarda 11 Ocak Perşembe günü ABD’nin merakla beklenen enflasyon rakamları açıklanacak. Geçen ay açıklanan ABD enflasyonundaki artış Kasım’da yıllık bazda yüzde 3,1 olarak gerçekleşmişti.

5-) Türkiye Dış Ticaret Endeksleri

Küresel piyasaların ekonomi 12 Ocak Cuma günkü ekonomi takviminde ABD’nin üretici fiyat endeksi (ÜFE) raporu yer alıyor.

İngiltere’de ise Cuma günü gayri safi yurt içi hasıla ve sanayi üretimi raporları paylaşılacak.

Yurt içi ekonomi takvimine göre TÜİK Kasım ayı ciro endeksleri raporunu aktaracak. Bir önceki ay açıklanan Ekim raporunda sanayi, inşaat, ticaret ve hizmet sektörleri toplamında ciro endeksleri yıllık bazda yüzde 65,3, aylık bazda ise yüzde 4,1 artmıştı.

TÜİK Cuma günü Kasım 2023 dönemine ilişkin perakende satış endeksleri verilerini bildirecek. Geçen ay açıklanan Ekim raporunda perakende satış hacmi yıllık bazda yüzde 13,7, aylık bazda yüzde 2 oranında yükselmişti. Sektörün cirosu ise yıllık bazda yüzde 83,6, aylık bazda yüzde 4,6 artmıştı.

Cuma gününün bir diğer ekonomik verisi ise TÜİK’in açıklayacağı Kasım ayı dış ticaret endeksleri raporu olacak. Geçen ay açıklanan Ekim raporunda ihracat birim değer endeksi bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 1,8 oranında yükselmişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.