Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Ekim Verileri Açıklandı: Türk Sanayisinde Yıllık Artış Sürüyor

TÜİK, sanayi sektöründeki üretim faaliyetlerini ortaya koyan endeksini paylaştı. Türkiye ekonomisinde sanayi üretiminin yıllık performansında artışın devamı geldi.
Ekim Verileri Açıklandı: Türk Sanayisinde Yıllık Artış Sürüyor
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Ekim 2023 döneminin sanayi üretim endeksi verilerini açıkladı. Haziran ayında başlattığı yükselişin devamını yılın onuncu ayında yıllık bazda getiren endeks, aylık ise düşüş kaydetti. Sanayi üretimi yıllık yüzde 1,1 artarken, aylık yüzde 0,4 azaldı.

TÜİK’in Ekim verilerinde sanayinin alt sektörleri yıllık olarak ele alındığında; madencilik ve taş ocakçılığı sektörü endeksi yüzde 3,7, imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 1,3 ve elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi yüzde 3,5 yükseldi.

Sanayinin alt sektörlerindeki aylık değişimler incelendiğinde; madencilik ve taş ocakçılığı sektörü endeksi yüzde 3,2 arttı. Ancak imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 0,3 ve elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi yüzde 2,3 düşüş yaşadı.

Bir önceki verilerde sanayi üretimi Eylül’de yıllık bazda yüzde 4 artmış, aylık ise yüzde 0,1 ile sınırlı bir düşüş yaşamıştı.

Sanayi Üretim Endeksi Ekim 2023
Kaynak: TÜİK

TÜİK raporuna göre Ekim ayında sanayinin alt sektörlerinin yıllık değişimleri ele alındığında; madencilik ve taş ocakçılığı sektörü endeksi yüzde 3,7, imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 1,3 ve elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi yüzde 3,5 yükseldi.

GCM Yatırım Banner

Ekim’de sanayinin alt sektörlerinin aylık değişimleri incelendiğinde; madencilik ve taş ocakçılığı sektörü endeksi yüzde 3,2 arttı. Ancak elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi yüzde 2,3, imalat sanayi sektörü endeksi ise yüzde 0,3 azaldı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.