Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Sanayi Üretimi Eylül’de Yıllık Bazda Artış Kaydetti

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) haftanın beklenen verilerinden Eylül ayı sanayi üretimi raporunu yayımladı. Detaylar haberde...
Sanayi Üretimi Eylül’de Yıllık Bazda Artış Kaydetti
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Eylül ayına ilişkin sanayi üretim endeksi verilerini paylaştı. Ağustos’ta aylık bazda yüzde 0,8 düşüş yaşanmış ancak yıllık bazda yüzde 7,4 artış kaydedilmişti. TÜİŞK tarafından yapılan son açıklamaya göre sanayi üretimi Eylül’de yıllık bazda yüzde 4 oranında arttı.

Aylık bazda ise yüzde 0,1 oranında düşüş kaydedildi. TÜİK tarafından açıklanan son rapora göre sanayinin alt sektörleri incelendiğinde, Eylül’de madencilik ve taş ocakçılığı sektörü endeksi bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 9,1, imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 3,7 ve elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi yüzde 4,2 arttı.

Sanayi üretim endeksi değişim oranları
Kaynak: TÜİK

Alt sektörler aylık bazda incelendiğinde, Eylül ayında madencilik ve taş ocakçılığı sektörü endeksi bir önceki aya göre yüzde 1,4 arttı e imalat sanayi sektörü endeksi aynı kaldı.

Elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksinde ise yüzde 2,0 düşüş kaydedildi. TÜİK bir sonraki sanayi üretim endeksi verilerini 11 Aralık tarihinde yayımlayacak.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.