Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Piyasalar Bunu Bekliyordu: ABD’nin Kasım Enflasyonu Açıklandı

Haftanın en çok beklenen verisi olan ABD enflasyon rakamları açıklandı. Ülkede enflasyon halen FED'in hedefinin üzerinde olmaya devam ediyor.
Piyasalar Bunu Bekliyordu: ABD’nin Kasım Enflasyonu Açıklandı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Küresel piyasalar tarafından takip edilen başlıca verilerden ABD’nin enflasyon rakamları açıklandı. ABD Çalışma Bakanlığı, dünyanın en büyük ekonomisinde enflasyonun Kasım’da yıllık bazda yüzde 3,1 olarak gerçekleştiğini açıkladı. Tahmin yüzde 3,1 seviyesinde geleceği yönündeydi.

Aylık bazdaki artış ise sabit kalma beklentisine karşın yüzde 0,1 olarak gerçekleşti. Ülkede enflasyon Ekim’de yüzde 3,1 olarak gerçekleşmişti. Rapor Federal Rezerv’in bundan sonra sürdüreceği faiz politikasında belirleyici rol oynuyor.

FED enflasyonu yüzde 2 olan hedefine indirmek için faiz oranlarını tarihi yüksek seviyelere taşımıştı. Gıda ve enerji hariç tüm kalemleri kapsayan çekirdek enflasyon Kasım’da yüzde 0,3 artış kaydetti. Bu oran yıllık bazda beklentiyle paralel olarak yüzde 4 olarak açıklandı.

FED hem manşet hem de çekirdek enflasyonu yüzde 2 seviyesine düşürmeyi hedefliyor. Son iki toplantıda faiz oranları yüzde 5,25-5,50 aralığında sabit bırakılmıştı. Sıradaki toplantı bu yarın yapılacak ve oranların yine sabit bırakılması bekleniyor.

Benzin fiyatlarındaki düşüşün kiradaki diğer artışları telafi etmesiyle genel enflasyon Kasım ayında yeniden geriledi. Enerji fiyatlarındaki yüzde 2,3′lük düşüş enflasyonun kontrol altında tutulmasına yardımcı olurken, benzin yüzde 6 ve akaryakıt yüzde 2,7 düştü.

GCM Yatırım Banner

Gıda fiyatları, evden uzaktaki yiyeceklerdeki yüzde 0,4′lük artışla desteklenerek yüzde 0,2 arttı. Yıllık bazda gıda yüzde 2,9 artarken enerji yüzde 5,4 düştü. Enflasyon geçen yıl Haziran’da yüzde 9,1 ile 40 yılın zirvesine ulaşmıştı. Faiz artırımları sonrası enflasyon rakamları mevcut seviyelere geriledi.

ABD’nin bir diğer önemli verisi olan tarım dışı istihdam raporu geçen hafta açıklandı. Ülkede tarım dışı istihdam Kasım’da 199 bin olarak gerçekleşti ve 180 bin olan beklentiyi aştı. Bu faiz artırımlarına rağmen iş gücü piyasasının güçlü kalmaya devam ettiğini gösterdi.

CME FED Faiz Görüntüleme Aracı’ndaki son verilere göre 13 Aralık’taki FED toplantısında faiz oranlarının sabit bırakılması olasılığı yüzde 98 seviyesinde görünüyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2023/4Ç Kar/Zarar %36.13/63.87%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın