Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

FED’in Faizde Baz Aldığı ABD Tarım Dışı İstihdamı Açıklandı

Küresel piyasalar tarafından bu haftanın en çok beklediği verilerden ABD’nin tarım dışı istihdam raporu açıklandı. Ayrıntılar şöyle…
FED’in Faizde Baz Aldığı ABD Tarım Dışı İstihdamı Açıklandı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

ABD’de enflasyon ile beraber en çok takip edilen verilerden biri olan Kasım ayı tarım dışı istihdam raporu açıklandı. ABD Çalışma İstatistikleri Bürosu tarafından yapılan açıklamaya göre, ülkede Kasım ayında tarım dışı istihdam 199 bin olarak gerçekleşti.

Piyasanın tahmini bu verinin 180 bin olarak geleceği yönündeydi. Son rakam bir önceki 150 binlik seviyeyi takip ediyor. ABD’de işsizlik ise Kasım’da yüzde 3,7 olarak gerçekleşti ve beklentinin altına indi. Tarım dışı istihdamın yüksek olması, ülkede iş gücünün dayanıklı olmaya devam ettiğini gösteriyor ve FED’e yeni faiz artırımları için alan sağlıyor.

Federal Rezerv Mart 2022’den itibaren başlattığı politika ile faiz oranlarını yüzde 5,25-5,50 seviyesine taşıdı. Gelen son veriler ise FED’in faiz politikasında sona yaklaştığına dair beklentileri artırıyor. ABD’de enflasyon Ekim’de yüzde 3,2 olarak gerçekleşti ve düşüş eğilimi devam etti.

İşsizler arasında kalıcı olarak işini kaybedenlerin sayısı ay içinde 164 bin arttı. Geçici işten çıkarılanların sayısı ise çok az değişiklik göstererek 873 bin olarak gerçekleşti. İstihdamdaki artış, grevlerden sonra işlerine geri dönen yaklaşık 41.000 otomotiv işçisini ve aktörü ve grev nedeniyle durdurulan ilgili işletmelerdeki diğer kişileri içeriyor.

Son rakamlar devam eden faiz artışlarına rağmen ABD ekonomisinin resesyon bölgesinden uzak kaldığını gösteriyor. Bu hafta ayrıca ADP Araştırma Enstitüsü tarafından hazırlanan Kasım ayı özel istihdam verileri açıklandı. Bu dönemde özel sektör istihdamı 103 bin oldu ve piyasa beklentilerinin altında kaldı.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.