Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Piyasaların Beklediği ABD’nin Ekim Ayı Enflasyonu Raporu Açıklandı

Küresel piyasalar tarafından bu haftanın en çok beklenen verisi ABD'de Ekim ayı enflasyon rakamları açıklandı. Ayrıntılar geliyor...
Piyasaların Beklediği ABD’nin Ekim Ayı Enflasyonu Raporu Açıklandı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Global piyasaların bu hafta beklediği başlıca veri olan ABD enflasyon rakamları açıklandı. ABD Çalışma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre Ekim’de enflasyon yıllık bazda yüzde 3,2 olarak açıklandı. Ekonomistlerin beklentisi oranın yüzde 3,3 seviyesinde geleceği yönündeydi.

Aylık bazda ise artış gerçekleşmedi. Tahmin artışın yüzde 0,1 olacağı yönündeydi. Rakamlar Eylül ayındaki yıllık bazda yüzde 3,7 ve aylık bazdaki yüzde 0,4’lük artışı takip ediyor. Son rakamlar Federal Rezerv’in bundan sonraki faiz politikası için belirleyici öneme sahip.

FED son iki toplantısında faiz oranlarında değişiklik yapmayarak yüzde 5,25-5,50 aralığında bıraktı. Enflasyondaki yavaşlama, enerji fiyatlarındaki düşüşün bir sonucu olarak gerçekleşiyor.

Değişken yakıt ve gıda fiyatlarının hariç tutulduğu çekirdek enflasyon yıllık bazda yüzde 4,0 artarak, yüzde 4,1 olan beklentinin altında kaldı. Aylık bazdaki artış ise yüzde 0,2 ile yüzde 0,3 olan tahminin altında gerçekleşti.

Enflasyon, 2022 yazında zirveye ulaştıktan sonra geçtiğimiz yıl anlamlı bir düşüş yaşadı, ancak düşüşü son aylarda durdu. Federal Rezerv yetkilileri, tüketici ve iş dünyasının talebini yavaşlatacağını umdukları faiz oranlarını yükselterek fiyat artışlarını salgın öncesi normal olan kabaca yüzde 2’ye geri döndürmeye çalışıyor.

GCM Yatırım Banner

FED Başkanı Jerome Powell geçen hafta politika yapıcıların “birkaç ay boyunca gelen iyi verilerle yanıltılmayacağını” ve yetkililer faiz oranlarını mevcut aralığın ötesine hemen yükseltme konusunda çok az niyet göstermelerine rağmen merkez bankasının gerekirse para politikasını daha da sıkılaştırabileceğini vurguladı.

Tüketici fiyatları inatla yüksek kalırsa FED’in başka bir faiz artırımı yerine faiz indirimlerinin zamanlamasını 2024’e kadar erteleyebileceği belirtiliyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın