Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Dünya Bunu Bekliyordu: ABD’nin Eylül Ayı Enflasyonu Açıklandı

Küresel piyasalar tarafından haftanın ne çok beklenen verilerinden ABD Eylül ayı enflasyon rakamları açıklandı. Ayrıntılar geliyor...
Dünya Bunu Bekliyordu: ABD’nin Eylül Ayı Enflasyonu Açıklandı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Bu hafta global piyasalar, ABD’den gelecek tüketici enflasyonu rakamları odaklandı. ABD Çalışma Bakanlığı tarafından ülkede Eylül ayı enflasyon rakamları açıklandı. Rapora göre ABD’de Eylül’de enflasyon yıllık bazda yüzde 3,7 olarak açıklandı. Aylık bazdaki artış ise yüzde 0,4 seviyesinde oldu.

Beklentiler enflasyonun aylık ve yıllık bazda sırasıyla yüzde 0,3 ve yüzde 3,6 seviyesinde geleceği yönündeydi. Rakamlar Ağustos’ta açıklanan yıllık bazdaki yüzde 3,7’lik artışı takip ediyor. Son rakamlar sıkı faiz politikası uygulayan Federal Rezerv’in yüzde 2 hedefinin üzerinde kalmayı sürdürdü.

Dün Eylül ayı üretici enflasyonu açıklanmış ve rakamlara enerji fiyatları damga vurmuştu. Barınmada aylık tüm kalemlerdeki artışa en büyük katkıyı sağlayan endeks olurken, benzin fiyatlarındaki artışlar bu rakamlara katkı sağladı.

Eylül ayında ana enerji bileşenleri endeksleri karışık seyrederken, enerji fiyatları Eylül’de yüzde 1,5 arttı. Gıda endeksi Eylül ayında yüzde 0,2 artış kaydetti. Gıda ve enerji hariç tüm kalemlere ilişkin endeks olan çekirdek enflasyon Eylül’de aylık bazda yüzde 0,3 arttı. Yıllık bazdaki artış ise yüzde 4,1 olarak gerçekleşti.

Eylül ayı enflasyon rakamları, FED’in 1 Kasım’da düzenleyeceği toplantıda alacağı faiz kararında belirleyici rol oynayacak. Rakamlar sonrası CME FED Faiz Görüntüleme Aracı Kasım’daki toplantıda faizlerin sabit bırakılması olasılığını yüzde 92 seviyesinde gösteriyor.

GCM Yatırım Banner

FED, Mart 2022’den bu yana başlattığı sıkılaştırma döngüsü ile faiz oranlarını yüzde 5,25-5,50 seviyesine çıkarmıştı. Eylül ayındaki son toplantıda ise faiz oranları sabit bırakılmıştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın