Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD’de Eylül Ayı Üretici Enflasyonuna Enerji Fiyatları Damga Vurdu

ABD’de üretici enflasyonu rakamları Eylül’de beklentileri aştı. Artan enerji fiyatları bu yükselişte rol oynadı. Ayrıntılar geliyor...
ABD’de Eylül Ayı Üretici Enflasyonuna Enerji Fiyatları Damga Vurdu
HABER GİRİŞ

ABD’de üretici fiyatları, enerji ürünlerine yönelik artan maliyetlerin etkisiyle Eylül ayında beklenenden fazla arttı. Çalışma Bakanlığı, nihai talebe ilişkin üretici fiyat endeksinin geçen ay yüzde 0,5 arttığını söyledi. Ağustos ayına ait veriler, ÜFE’nin yüzde 0,7 oranında hızlandığını gösterecek şekilde revize edilmedi.

Ekonomistler ÜFE’nin yüzde 0,3 artmasını bekliyorlardı. Eylül ayına kadar olan 12 ayda ÜFE, Ağustos ayındaki yüzde 2,0 artışın ardından yüzde 2,2 artış kaydetti.

Gıda, enerji ve ticaret hizmetleri bileşenlerini dışarıda bırakan daha dar bir ölçü olan ÜFE, Ağustos ayında aynı marjla yükseldikten sonra yüzde 0,2 arttı. Eylül ayına kadar olan 12 ayda, çekirdek ÜFE olarak adlandırılan endeks, Ağustos ayındaki yüzde 2,9’luk artışın ardından yüzde 2,8 arttı.

Rapor, artan ABD Hazine tahvil getirileri ve Orta Doğu’daki çatışma ortamında Fed’in faiz oranlarını artırıp artırmayacağına veya sabit tutacağına ilişkin ipuçları için yakından izlenen Eylül ayı tüketici fiyat verilerinin öncesinde geliyor.

Ekonomi, ağır faiz artışlarına rağmen ilerlemeye devam ediyor. Finansal piyasalar çoğunlukla ABD merkez bankasının 31 Ekim-1 Kasım arasındaki toplantısında faiz oranlarını değiştirmeyeceğini öngörüyor.

GCM Yatırım Banner

Bazı FED yetkilileri, uzun vadeli ABD devlet tahvillerindeki artan getirilerin merkez bankasını daha fazla faiz artırımından uzaklaştırabileceğini belirtiyor. FED, Mart 2022’den bu yana gösterge gecelik faiz oranını 525 baz puan artırarak mevcut yüzde 5,25-5,50 aralığına yükseltti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.