Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD’de Durgunluk Sinyali: Tarım Dışı İstihdam Açıklandı

ABD ekonomisinde bu haftanın beklenen başlıca verisi tarım dışı istihdam raporu açıklandı. Beklenti altı gelen veri durgunluğa işaret ediyor.
ABD’de Durgunluk Sinyali: Tarım Dışı İstihdam Açıklandı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Küresel piyasalar tarafından bu haftanın en çok beklenen verilerinden, ABD’nin tarım dışı istihdam verisi açıklandı. ABD Çalışma İstatistikleri Bürosu tarafından yapılan açıklamaya göre tarım dışı istihdam Ekim’de 150 bin olarak gerçekleşti. Piyasa beklentisi bu verinin 180 bin olarak geleceği yönündeydi.

Düşüş, Eylül ayındaki 297 binlik istihdam verisini takip ediyor. ABD’de Ekim ayında işsizlik ise yüzde 3,9 olarak gerçekleşti ve yüzde 3,8 olan beklentiyi aştı. İşsizlik oranını hesaplamak için kullanılan hane halkı anketinde ölçülen istihdam 348 bin işçi azaldı, işsiz sayısı ise 146 bin arttı.

Enflasyonun önemli bir ölçüsü olan ortalama saatlik kazançlar ay için yüzde 0,2 artış göstererek yüzde 0,3′lük tahminin altında kaldı. Yıllık artış ise yüzde 4,1 ise yine beklentilerin 0,1 puan üzerinde gerçekleşti.

Sektör açısından bakıldığında sağlık hizmetleri 58 bin  yeni istihdama öncülük etti. Diğer önde gelen kazananlar arasında hükümet (51 bin), inşaat (23 bin) ve sosyal yardımlar (19 bin) yer aldı. İş kazandıran başlıca sektörler arasında yer alan eğlence ve konaklama sektörlerinde de 19 bin kişi eklendi.

Açıklanan iş gücü verileri, bu hafta gerçekleşen Federal Rezerv (FED) toplantısını takip ediyor. FED bu haftaki toplantısında faiz oranlarında bir değişiklik yapmadı ve yüzde 5,25-5,50 aralığında bıraktı. Son veriler FED’in ilerleyen toplantılarda faiz beklentisi yapacağına dair beklentileri düşürebilir.

GCM Yatırım Banner

Ülkede artan enflasyon nedeniyle Mart 2022’den bu yana faiz oranlarında agresif artırımlar yapılmıştı. CME FED Faiz Görüntüleme Aracındaki son verilere göre Aralık ayındaki toplantıda faiz oranlarının sabit bırakılması ihtimali yüzde 90 ile fiyatlanıyor.

Zayıf istihdam verilerinin ardından dolar endeksinde yüzde 0,8’i aşan günlük kayıp meydana geldi ve 105,2 puan seviyesine geriledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın