Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Piyasalar Bunu Bekliyordu! FED Kritik Faiz Kararını Duyurdu!

Küresel piyasalarda gözlerin çevrildiği ABD Merkez Bankası faiz kararı belli oldu. FED'in kritik faiz hamlesi ne oldu? Veriler ve detaylar haberin devamında;
Piyasalar Bunu Bekliyordu! FED Kritik Faiz Kararını Duyurdu!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Altın, dolar, borsa ve kripto yatırımcılarını doğrudan ilgilendiren, küresel piyasaların radarındaki Amerika Birleşik Devletleri Merkez Bankası (FED) faiz kararı açıklandı. Banka, 31 Ekim-1 Kasım 2023 tarihleri arasında yapmış olduğu iki günlük toplantının sonucunda politika faizini beklentiler doğrultusunda yüzde 5,50 seviyesinde sabit bıraktığını duyurdu.

12 üyenin oy birliğiyle alınan kararla birlikte FED’in uyguladığı faiz oranı yüzde 5,25-5,50 aralığında kalmaya devam etti.

Faiz, 22 yılın zirve seviyesinde kalmaya devam ederken FED iki toplantı üst üste faizi değiştirmemiş oldu.

Enflasyonun hala yüksek kalmaya devam ettiğinin belirtildiği karar metninde, ülke ekonomisinin üçüncü çeyrekte (Temmuz-Ağustos-Eylül) hızlı bir şekilde büyüdüğüne değinildi.

Bilanço daraltma hızının daha önce duyurulan şekilde devam edeceği ifade edilirken komitenin, enflasyonun yüzde 2 hedefine döndürülmesi konusunda güçlü bir kararlılığa sahip olduğunun altı çizildi. Kurulun enflasyon risklerine karşı yüksek hassasiyetini sürdürdüğü ifadesi kullanıldı.

GCM Yatırım Banner

Gelen verilerin ekonomik görünüme etkilerinin izlenmeye devam edeceği ve komitenin, hedeflere ulaşmayı engelleyebilecek risklerin ortaya çıkması durumunda para politikası duruşunu uygun şekilde ayarlamaya hazır olacağı vurgulandı. Komite değerlendirmelerinin, işgücü piyasası koşulları, enflasyon baskıları, enflasyon beklentileri ile finansal ve uluslararası gelişmelere ilişkin okumalar da dahil olmak üzere geniş bir yelpazedeki bilgileri dikkate alacağı ifade edildi.

FED’in Faiz Kararı Beklentiler Doğrultusunda!

Piyasalar, Ekim ayında faizin sabit tutulmasına neredeyse kesin gözüyle bakılıyordu. Dolayısıyla beklentiler karşılanmış oldu.

Piyasanın nabzını tutan FED faiz görüntüleme aracı (CME FedWatch Tool), bu akşam 20.30 itibarıyla yüzde 99,2 olasılıkla faiz değişikliği yapılmayacağını gösterirken, yüzde 0,8’lik küçük bir kesim 25 baz puanlık indirim öngörmekteydi.

FED, Eylül ayı toplantısında da faizleri değiştirmemiş ve kurum yetkilileri bu yıl için bir artışın daha öngörüldüğünü belirtmişti.

Faiz kararının duyurulmasının ardından gözler FED Başkanı Jerome Powell’ın TSİ 21.30’da başlayacak açıklamalarına çevrilmişti. FED Başkanı’nın vereceği mesajlar piyasa katılımcıları tarafından yakından takip edilirken satır aralarındaki mesajlar gelecek döneme ışık tutması açısından önemli ipuçları barındırabiliyor. İşte o açıklamalar…

Powell: Sıkı Para Politikasının Devamı için Risklere Bakacağız

Powell, faiz kararının ardından kameralar karşısına geçerken ABD halkının yüksek enflasyon yüzünden yaşadığı sıkıntıların farkında olduklarını ve enflasyonda yüzde 2’lik hedefe sıkı bir şekilde bağlı olduklarını belirtti.

Geçen yıldan bu yana sıkı para politikasına devam ettiklerini ve bunun etkilerinin her alanda kendini gösterdiğini söyledi. Daha fazla sıkı para politikasını sürdürmek ya da sürdürmemek için risklere bakacaklarını ifade etti. Sıkı para politikasının tüm etkilerinin henüz hissedilmediğinden bahsetti.

“Ekonomik verilere ve görünüme göre para politikası kararlarını vermeye devam edeceğiz.” diyen Powell, fiyat istikrarı olmadan ekonominin işleyemeyeceğini söyledi.

İstihdam piyasasının sıkı kalmaya devam ettiğini; azami istihdam ve ABD halkı için fiyat istikrarını sağlama amacında olduklarını belirtti.

“Henüz İstediğimiz Noktada Değiliz”

Açıklamasının devamında, enflasyonun düşmesine rağmen yüzde 2 üzerinde seyrettiğini, gelen bazı iyi enflasyon verilerinin sadece başlangıç olduğunu söylerken henüz tam olarak istenilen noktada olmadıklarını ifade etti.

Aralık ayı kararı ile ilgili bir görüşme yapmadıklarına da değinen FED Başkanı, “Aralık ayı faiz kararından önce gelecek enflasyon, tarım dışı istihdam verileri var. Bu verilere göre aksiyon almaya çalışıyoruz.” şeklinde konuştu.

“Faiz İndirimi Gündemimizde Değil”

Faiz oranlarını değerlendirirken işgücü piyasası. ekonomik büyüme ve finansal şartlardan oluşan geniş resme baktıklarını; ara verildikten sonra faiz artırmanın zor olacağı değerlendirmelerini doğru bulmadığını vurguladı.

Faiz indirimini şu anda düşünmediklerini, enflasyonun yüzde 2’ye geldiğinden emin olduktan sonra faiz indirimi zamanlamasını değerlendireceklerini sözlerine ekledi.

Yeni Tarih: 13 Aralık

FED, para politikasını belirlemek için 12-13 Aralık 2013 tarihlerinde bir kez daha toplanacak ve FED’in bir sonraki faiz kararı 13 Aralık tarihinde duyurulacak.

FED faiz görüntüleme aracının erken sonuçlarına bakıldığında bir sonraki toplantıda yüzde 77,4 olasılıkla faiz değişikliği yapılmaması beklenirken, yüzde 22,1 oranında ise 25 baz puanlık artış öngörülüyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın