Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD Kasım Ayı Öncü İstihdam Verisi Açıklandı! Sürpriz Var mı?

ADP Araştırma Enstitüsü ve Stanford Digital Economy Lab iş birliğiyle hazırlanan ABD özel sektör istihdam verilerinde Kasım tablosu belli oldu. Detaylar;
ABD Kasım Ayı Öncü İstihdam Verisi Açıklandı! Sürpriz Var mı?
HABER GİRİŞ

ADP Araştırma Enstitüsü ve Stanford Digital Economy Lab ortaklığıyla hazırlanan Amerika Birleşik Devleri’nin Kasım ayı özel sektör istihdam rakamları açıklandı. Söz konusu dönemde özel sektör istihdamı piyasa beklentilerinin altında gelerek 103 binlik artış gösterdi.

Ekonomistlerin genel beklentisi istihdam artışının bu dönemde 130 binlik artış göstermesi yönündeydi.

Öncü özel sektör istihdam verisi geçen ay da piyasa beklentilerinin (150 bin) altında gelmiş ve 113 binlik artış göstermişti.

Bugünkü duyuruyla birlikte Ekim ayına ilişkin özel sektör istihdamı verisi 113 binden 106 bine revize edildi.

Raporda, istihdam artışının detaylarına da yer verildi. İstihdam artışlarının inşaat, imalat, eğlence ve konaklama sektörlerinde yaşanan kesintiler sebebiyle sınırlandığına dikkat çekildi.

GCM Yatırım Banner

Sağlık ve eğitim hizmetlerinin yanı sıra ulaştırma ve ticaret gibi hizmet sağlayan diğer sektörlerin ilerleme kaydettiğine değinildi.

İstihdam sayısının küçük ölçekli işletmeler için 6 bin, orta ölçekli işletmeler için 68 bin ve büyük ölçekli işletmeler için ise 33 bin kişilik artış gösterdiği ifade edildi.

Raporun devamında, bu dönemdeki istihdam artışının 117 binlik önemli bölümünün hizmet sektöründe gerçekleştiği ve üretim sektöründe 14 bin kişilik gerileme kaydedildiği aktarıldı.

ABD’de Özel Sektörde Ücret Artışları Ne Durumda?

Ülkedeki 25 milyonun üzerinde çalışan vatandaşın bordro bilgileri kullanılarak hesaplanan verilere göre Kasım ayında yıllık ücretin yüzde 5,6 oranında yükseliş gösterdiği belirtildi.

Eylül 2021 döneminden bu yana en düşük yükselişe işaret eden ücret artışı, bir önceki ay yüzde 5,7 seviyesinde olmuştu.

Her raporda olduğu gibi görüşlerine yer verilen ADP Araştırma Enstitüsü Baş Ekonomisti Nela Richardson konuya ilişkin değerlendirmesinde, Kovid-19 pandemisi sonrası toparlanma döneminde en fazla istihdamın restoranlar ve otellerde sağlandığını hatırlattı.

“Ancak bu artış geride kaldı.” diyen isim, eğlence ve konaklama sektörlerinde görülen trende geri dönüşün, bir bütün olarak ülke ekonomisinin 2024 yılında daha ılımlı bir istihdam ve ücret artışı görebileceğini gösterdiğini ifade etti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.