Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD Özel Sektör İstihdam Ekim Verisi Açıklandı! Sürpriz Var mı?

ADP Araştırma Enstitüsü'nün açıkladığı Amerika Birleşik Devletleri özel sektör istihdam verilerinde Ekim tablosu belli oldu. Detaylar haberin devamında;
ABD Özel Sektör İstihdam Ekim Verisi Açıklandı! Sürpriz Var mı?
HABER GİRİŞ

ADP Araştırma Enstitüsü tarafından Amerika Birleşik Devleri’nin Ekim ayı özel sektör istihdam rakamları açıklandı. Söz konusu dönemde ADP özel sektör istihdamı piyasa beklentilerinin altında gelerek 113 bin arttı.

Ekonomistlerin genel beklentisi istihdam artışının 150 bin olarak gerçekleşmesi yönündeydi.

Özel sektör istihdamı geçen ay da piyasa beklentilerinin (153 bin) oldukça altında gelmiş ve 89 bin artış göstermişti.

Özel Sektörde İstihdam Beklentilerin Altında

Raporda, Ekim 2023 döneminde kaydedilen 113 binlik istihdam artışının detaylarına da yer verildi. Artışın 107 bininin hizmetler sektöründen geldiği, geri kalan 6 binlik bölümünün ise imalat sektöründen kaynaklandığı ifade edildi.

İstihdam artışlarına sağlık ve eğitim hizmetlerinin yanı sıra ticaret ve taşımacılık sektörlerinin öncülük ettiği; profesyonel ve iş hizmetleri sektöründeki şirketlerde ise pozisyonların azaldığının görüldüğü bilgisi verildi.

GCM Yatırım Banner

Rapor, Eylül ayı sonuçlarıyla birlikte değerlendirildiğinde, işgücü piyasasındaki soğumanın daha belirgin hale geldiğini ortaya koydu. İşsizlik oranı düşük seviyede kalmaya ve ücretler yüksek bir hızla yükselmeye devam ediyor olsa da iş piyasasının, pandeminin en yüksek seviyelerine kıyasla daha da normalleşirken işverenlerin işe alımlarını giderek azalttığına dikkat çekildi.

Veriler, ücret artışlarında da soğumanın daha fazla olduğunu gösterdi. Aynı işinde çalışmaya devam eden işçiler Ekim ayında bir yıl öncesine göre yüzde 5,7’lik bir medyan ücret artışı elde etti. İş değiştirenlerin ücretlerinin ise yüzde 8,4 oranında arttığı belirtildi.

Richardson: İşe Alımlarda Çok Yönlü Bir Tablo Mevcut

ADP Başekonomisti Nela Richardson, konuya ilişkin değerlendirmesinde bu ay işe alımlarda tek bir sektörün hakim görünmediğini ve pandemi sonrası büyük maaş artışlarının geride kalmış göründüğünü ifade etti.

Ekim ayı verilerinin genel olarak çok yönlü bir istihdam tablosu çizdiğini söylerken işgücü piyasası yavaşlamış olsa da bu durumun hala güçlü tüketici harcamalarını desteklemek için yeterli olduğunu sözlerine ekledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.