Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD Özel Sektör İstihdamı Eylül’de Beklenti Altı Geldi

ABD'nin ADP özel sektör istihdam verisi Eylül ayında 153 bin olan piyasa beklentisinin çok altında gelerek 89 bin olarak kaydedildi. Detaylar haberde;
ABD Özel Sektör İstihdamı Eylül’de Beklenti Altı Geldi
HABER GİRİŞ

ADP Araştırma Enstitüsü tarafından Amerika’nın Eylül ayı özel sektör istihdam rakamları açıklandı. Eylül’de ADP özel sektör istihdamı Eylül’de 153 bin olan piyasa beklentilerinin oldukça altında gelerek 89 bin arttı.

Bu, özel işverenlerin işten çıkardığı Ocak 2021’den bu yana en düşük rakam olarak kaydedildi. Ağustos ayı verisi ise 177 binden 180 bine revize edildi.

ABD’de dün açıklanan JOLTS verisi, açık iş sayısının Ağustos’ta 9 milyon 610 bine yükseldiğini bildirmişti. Bu da Amerika’daki güçlü bir istihdam piyasasına işaret etmişti.

ABD’de İşgücü Piyasası Ilımlı Hale Geldi

ADP verileri, tüketici harcamalarının ve ekonomiyi besleyen işgücü piyasasının daha ılımlı hale geldiğine dair kanıtları destekler nitelikte geldi.

Amerika’daki bazı işverenler, devam eden yüksek enflasyon ve artan borçlanma maliyetleri sebebiyle işe alımları azalttı.

GCM Yatırım Banner

ADP Başekonomisti Nela Richardson rapora ilişkin, “Bu ay istihdamda keskin bir düşüş görüyoruz. Ayrıca son 12 ayda ücretlerde de istikrarlı bir düşüş görüyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

ADP’ye göre işine devam eden işçiler Eylül 2023’de 2022’nin aynı ayına kıyasla yüzde 5,9’luk bir medyan ücret artışı yaşadı. İş değiştirenler içinse yıllık medyan ücret artışı yavaşladı.

Açıklanan raporda çalışanların son birkaç yıldır güçlü ücret artışlarından yararlandığına dikkat çekilerek, işgücüne katılım arttıkça ücret artış hızının da düşmeye başladığının altı çizildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.