Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD’de Açık İş Sayısı Ağustos’ta 10 Milyona Yaklaştı

ABD’de açık iş sayısı Ağustos’ta beklenti üstü gerçekleşti ve 10 milyona yaklaştı. Veriler FED'in faiz politikasına rağmen iş gücü piyasasının güçlü olduğunu gösterdi.
ABD’de Açık İş Sayısı Ağustos’ta 10 Milyona Yaklaştı
HABER GİRİŞ

ABD Çalışma Bakanlığı tarafından, Ağustos ayına ait JOLTS açık iş sayısı verileri açıklandı. Bakanlık tarafından paylaşılan rapora göre JOLTS açık iş sayısı, ağustosta 9 milyon 610 bine yükselerek piyasa beklentilerini aştı.

Ülkedeki açık iş sayısı, Ağustosta bir önceki aya kıyasla 690 bin artmış oldu. Piyasa beklentilerini aşan açık iş sayısının bu dönemde 8 milyon 800 bin seviyesinde gerçekleşmesi öngörülüyordu. Açık iş sayısı, Temmuz’da 8 milyon 920 bin olarak gerçekleşmişti.

Ağustos’ta açık iş sayısının arttığı sektörler arasında profesyonel ve ticari hizmetler, finans ve sigorta, eyalet ve yerel yönetim eğitimi, dayanıklı olmayan mal imalatı ve federal hükümet yer aldı. İşe alım sayısı ise Ağustos’ta 35 bin artarak 5 milyon 857 bine yükseldi.

ABD’de istifa ve işten çıkarılma dahil işinden ayrılanların sayısı ise bu dönemde 38 bin artışla 5 milyon 676 bine çıktı. Uzmanlar, iş gücü talebinin bir ölçütü olan açık iş sayısındaki artışın, Federal Rezerv’in para politikası sıkılaşmasına rağmen iş gücü piyasasının gücüne işaret ettiğini belirtti. ​​​​​​​

FED, Mart 2022’den bu yana faiz oranlarını artırdı ve yüzde 5,25-5,50 seviyesine taşıdı. Eylül ayındaki toplantıda faiz oranlarında bir değişiklik yapılmadı. Artan faiz oranları, ülkede bir resesyon yaşanabileceğine dair endişelerin artmasına neden olmuştu.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.