Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Toplam Ciro Endeksi 2 Ayın Ardından Hafif Yükseldi

TÜİK tarafından aylık olarak yayımlanan toplam ciro endeksleri raporları yayımlandı. 2 aydır düşüşte olan endeks Ekim’de yükselişe geçti. Detaylar haberde;
Toplam Ciro Endeksi 2 Ayın Ardından Hafif Yükseldi
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) bugün Ekim ayı ciro endeksleri raporlarını açıkladı. Açıklanan rapora göre Ekim’de sanayi, inşaat, ticaret ve hizmet sektörleri toplamında ciro endeksleri yıllık bazda yüzde 65,3, aylık bazda ise yüzde 4,1 arttı.

TÜİK’in Ekim ayı raporunda cironun alt detaylarına bakıldığında sanayi sektörü ciro endeksi yıllık bazda yüzde 54,6, inşaat ciro endeksi yüzde 98,6, ticaret ciro endeksi yüzde 69,4, hizmet ciro endeksi yüzde 63,5 yükseldi.

Ciro endeksinin yıllık değişim oranlarına sektör bazlı bakıldığında Ekim’de en çok artış yüzde 98,6 ile inşaatta oldu. Ciro endeksindeki yıllık en az artışsa yüzde 16,4 ile gayrimenkulde kaydedildi.

Toplam Ciro Endeksi Yıllık Değişim Grafiği Ekim Ayı
Kaynak: TÜİK

Bir önceki ay açıklanan Eylül raporunda sanayi, inşaat, ticaret ve hizmet sektörleri toplamında ciro endeksleri yıllık bazda yüzde 64,1, aylık bazda ise yüzde 1,3 yükselmişti.

Ekim 2023’te toplam cironun aylık değişimleri incelendiğinde sanayi sektörü ciro endeksi yüzde 2,9, inşaat ciro endeksi yüzde 4,6, ticaret ciro endeksi yüzde 4,7, hizmet ciro endeksi yüzde 4,3 arttı.

GCM Yatırım Banner

Ciro endeksinin Eylül’deki sektör bazlı aylık değişimlerine bakıldığında en çok artış yüzde 10,4 ile gayrimenkulde görülürken, en düşük artış yüzde 0,1 ile bilgi ve iletişimde yaşandı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.