Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Toplam Ciro Endeksindeki Artış 2 Aydır Düşüşte

TÜİK’in bugün açıkladığı rapora göre toplam ciro endeksindeki artış aylık ve yıllık bazda hız kesti. Raporun detayları haberin içerisinde;
Toplam Ciro Endeksindeki Artış 2 Aydır Düşüşte
HABER GİRİŞ

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) aylık açıkladığı makroekonomik veriler arasında yer alan ciro endeksleri istatistikleri yayımlandı. Eylül ayı raporuna göre sanayi, inşaat, ticaret ve hizmet sektörleri toplamında ciro endeksleri yıllık bazda yüzde 64,1, aylık bazda ise yüzde 1,3 yükseldi.

TÜİK raporunda cironun alt detayları incelendiğinde 2023 yılı Eylül ayında yıllık sanayi sektörü ciro endeksi yüzde 55,1, inşaat ciro endeksi yüzde 91, ticaret ciro endeksi yüzde 68,2, hizmet ciro endeksi yüzde 61,4 arttı.

Ciro endekslerinin yıllık değişim oranları sektörel bazda incelendiğinde Eylül’de en çok artış yüzde 94,3 ile bilgi ve iletişimde oldu. Ciro endeksinde en düşük artışsa yüzde 6 ile gayrimenkulde görüldü.

Toplam Ciro Endeksi Yıllık Değişim Grafiği
KAYNAK: TÜİK

Geçen ay açıklanan Ağustos raporunda sanayi, inşaat, ticaret ve hizmet sektörleri toplamında ciro endeksleri yıllık bazda yüzde 69, aylık bazda ise yüzde 2,3 artış kaydetmişti.

Eylül 2023 dönemine ilişkin raporda toplam cironun aylık değişimleri incelendiğinde sanayi sektörü ciro endeksi yüzde 0,4, inşaat ciro endeksi yüzde 3,2, ticaret ciro endeksi yüzde 1, hizmet ciro endeksi yüzde 3,6 yükseldi.

GCM Yatırım Banner

Ciro endeksinin Eylül’de aylık değişimlerine sektörel bazda bakıldığında en çok artış yüzde 10,4 ile madencilik ve taşocakçılığında kaydedildi. Ciro endekslerinin aylık değişiminde tek düşüş yaşayan ise yüzde 4,5 ile gayrimenkul sektörü oldu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.