Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Toplam Ciro Endeksi Artışı Ağustos’ta Geriledi

TÜİK tarafından bugün Ağustos ayına ilişkin sanayi, inşaat, ticaret ve hizmet sektörlerinin ciro endeksi verileri paylaşıldı. Detaylar haberin içerisinde;
Toplam Ciro Endeksi Artışı Ağustos’ta Geriledi
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) aylık açıklanan verileri arasında yer alan ciro endeksleri raporu yayımlandı. Rapora göre Ağustos ayında sanayi, inşaat, ticaret ve hizmet sektörleri toplamında ciro endeksleri yıllık bazda yüzde 69, aylık bazda ise yüzde 2,3 yükseldi.

TÜİK’in bugün açıkladığı Ağustos 2023 dönemi raporunda ciro endeksinin sektörel dağılımına bakıldığında sanayi sektöründe yüzde 55,5, inşaatta yüzde 106,3, ticarette yüzde 75,8 ve hizmette yüzde 65,4 arttı.

Bir önceki ay açıklanan Temmuz raporunda sanayi, inşaat, ticaret ve hizmet sektörleri toplamında ciro endeksleri yıllık bazda yüzde 77, aylık bazda ise yüzde 11,2 artış kaydetmişti.

Toplam Ciro Endeksi Yıllık Değişini Ağustos Ayı
KAYNAK: TÜİK

Toplam cironun alt detaylarının Ağustos 2023’teki aylık değişimleri incelendiğinde sanayi sektörü ciro endeksi 2, inşaat ciro endeksi yüzde 2,6, ticaret ciro endeksi yüzde 1,9, hizmet ciro endeksi yüzde 4,6 yükseldi.

Ciro endeksinin alt sektörlerine bakıldığında Ağustos’ta en çok yıllık artış yüzde 106,3 inşaat sektöründe kaydedildi. Yıllık artışın en az yansıdığı sektöre yüzde 23,8 ile gayrimenkul oldu.

GCM Yatırım Banner

TÜİK raporuna göre ciro endeksinin aylık değişimlerine bakıldığında Ağustos’ta en çok artış yüzde 7,2 ile bilgi ve biletişim sektöründe görüldü. Aylık değişimlere göre ciro endeksi gayrimenkul sektöründe yüzde 3,5 düştü.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın