Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Toplam Ciro Endeksi Temmuz’da Artış Seyrini Sürdürdü

TÜİK raporuna göre Temmuz ayında toplam ciro endeksleri aylık ve yıllık bazda artış gösterdi. İşte raporun detayları...
Toplam Ciro Endeksi Temmuz’da Artış Seyrini Sürdürdü
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Temmuz ayına yönelik ciro endeksleri raporunu yayımladı. Buna göre sanayi, inşaat, ticaret ve hizmet sektörleri toplamında ciro endeksleri Haziran ayında yıllık bazda yüzde 53,4 artış gösterirken, Temmuz’da yıllık bazda yüzde 77,0 arttı.

TÜİK raporuna göre toplam ciro aylık bazda yüzde 11,2’lik artış gösterdi.

Söz konusu dönemde sanayi sektörü ciro endeksi yüzde 62,7, inşaat ciro endeksi yüzde 116,7, ticaret ciro endeksi yüzde 84,9 hizmet ciro endeksi yüzde 71,6 arttı.

Toplam Ciro Endeksi Temmuz TÜİK
Kaynak: TÜİK

Toplam cironun alt detaylarına bakıldığında yıllık bazda en fazla artış yüzde 116,7 ile inşaat ciro endeksi oldu. Sonrasında yüzde 112,9 ile mesleki, bilimsel ve teknik, yüzde 102,2 ile idari ve destek, yüzde 98,9’la konaklama ve yiyecek geldi.

Yine rapor kapsamında toplam cironun alt detaylarına bakıldığında sanayi sektörü ciro endeksi yüzde 9,8, inşaat ciro endeksi yüzde 11,3, ticaret ciro endeksi yüzde 12,6, hizmet ciro endeksi yüzde 9,7 arttı.

GCM Yatırım Banner

Aylık bazda en fazla artış yüzde 15,3 ile madencilik ve taş ocakçılığı toplam ciro endeksinde oldu. Sonrasında yüzde 14,5 ile gayrimenkul, yüzde 12,6 ile inşaat, yüzde 12,4 ile mesleki, bilimsel ve teknik geldi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın