Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Toplam Ciro Endeksi Haziran’da Yüzde 53,4 Seviyesinde Yer Aldı

TÜİK, Haziran ayına ilişkin ciro endeksleri raporunu paylaştı. İşte toplam ciro endekslerinin aylık ve yıllık değişim oranları...
Toplam Ciro Endeksi Haziran’da Yüzde 53,4 Seviyesinde Yer Aldı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Haziran ayına yönelik ciro endeksleri raporunu yayımladı. Buna göre sanayi, inşaat, ticaret ve hizmet sektörleri toplamında ciro endeksi Mayıs ayında yıllık bazda yüzde 52,7, artış gösterirken, Haziran ayın da yıllık bazda yüzde 53,4 arttı.

TÜİK raporuna göre toplam ciro aylık bazda yüzde 5,9’luk artış gösterdi.

Toplam cironun alt detaylarına bakıldığında yıllık bazda en fazla artış yüzde 74 ile inşaat ciro endeksi oldu. Sonrasında yüzde 58,3 ile ticaret ciro endeksi, yüzde 55,8’le hizmet ciro endeksi, yüzde 42,5’le sanayi sektörü ciro endeksi oldu.

toplam ciro yıllık değişim oranları
Kaynak: TÜİK

TÜİK raporunda toplam cironun alt detaylarına bakıldığında aylık bazda en fazla artış yüzde 10,7 ile sanayi sektörü ciro endeksinde oldu. Sonrasında yüzde 4,2 ile ticaret ciro endeksi, yüzde 3,3’le hizmet ciro endeksi, yüzde 3’le inşaat ciro endeksi geldi.

Ciro endekslerinin yıllık değişim oranlarında en fazla artış yüzde 88,9 ile idari ve destekte saptandı. Sonrasında yüzde 87,4 ile meslek, bilimsel ve teknik, yüzde 13 ile gayrimenkul, yüzde 70,8’le bilgi ve iletişim geldi.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın