Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Toplam Ciro Endeksi Artışı Mayıs’ta Gerileme Gösterdi

Yurt içinde aylık olarak açıklanan ciro endeksleri raporu bugün TÜİK tarafından açıklandı. Endeksin, aylık ve yıllık değişim oranları paylaşıldı. İşte detaylar;
Toplam Ciro Endeksi Artışı Mayıs’ta Gerileme Gösterdi
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından bugün Mayıs 2023 dönemi ciro endeksleri raporu açıklandı. Mayıs’ta endeks sanayi, inşaat, ticaret ve hizmet sektörlerinin toplamında yıllık bazda yüzde 52,7, aylık bazda ise yüzde 2,9 oranında yükseldi.

TÜİK’in geçen ay açıkladığı Nisan raporunda söz konusu sektörlerin toplamında ciro endeksi bir önceki aya göre yüzde 3,6, bir önceki yıla göreyse yüzde 56,2 oranında artmıştı.

Toplam cironun yıllık değişim oranlarında alt detaylar incelendiğinde Mayıs 2023’te sanayi sektörü ciro endeksi yüzde 34,9, inşaat yüzde 102,8, ticaret yüzde 58,8 ve hizmet yüzde 62,3 oranında yükseldi.

Ciro Endeksleri Mayıs Ayı Yıllık Değişim Oranları
KAYNAK: TÜİK

TÜİK raporunun detayları incelendiğinde ciro endeksinin alt sektörlerinden Mayıs’ta en çok yıllık artış yüzde 104,4 ile mesleki, bilimsel ve teknik hizmet sektöründe kaydedildi.

Ciro endekslerinin 4 ana sektöründeki aylık değişim incelendiğindeyse inşaat sektörü yüzde 3,5, sanayi yüzde 1,6, ticaret yüzde 3,2, hizmette ise yüzde 4,7 düşüş görüldü.

GCM Yatırım Banner

Toplam ciro endeksinin Mayıs 2023 dönemi raporunda alt sektörden en yüksek aylık artışınsa yüzde 6,2 ile ulaştırma ve depolama hizmet sektöründe olduğu paylaşıldı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın