Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Toplam Ciro Endeksi Nisan Ayında Yüzde 50 Seviyesinde Asılı Kaldı

Sanayi, inşaat, ticaret ve hizmet sektörlerinin ciro endeks verileri paylaşıldı. Endeks, Şubat ayında başlattığı düşüşü Nisan’da sürdürmedi.
Toplam Ciro Endeksi Nisan Ayında Yüzde 50 Seviyesinde Asılı Kaldı
Son Güncelleme: 
Yorum

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Nisan 2023 dönemine ilişkin ciro endeksi verilerini paylaştı. Verilerde, sanayi, inşaat, ticaret ve hizmet sektörlerinin toplamında ciro endeksi hem aylık hem de yıllık bazda yükseliş kaydetti.

TÜİK verilerine göre tüm sektörlerin toplamında ciro endeksi Nisan ayında yıllık bazda yüzde 56,2, aylık bazda yüzde 3,6 yükseldi.

Mart ayı verilerinde endeks yıllık bazda yüzde 68,1’den yüzde 59,4 oranına çekilmişti.

Toplam cironun yıllık değişimlerine ilişkin alt detaylar ele alındığında; Nisan 2023 döneminde sanayi sektörü ciro endeksi yüzde 41,8, inşaat ciro endeksi yüzde 93,1, ticaret ciro endeksi yüzde 60,3 ve hizmet ciro endeksi yüzde 66,1 artış kaydetti.

Toplam cironun aylık değişimlerine ilişkin alt detaylar ele alındığında; Nisan 2023 döneminde sanayi sektörü ciro endeksi yüzde 3,9, inşaat ciro endeksi yüzde 6,3, ticaret ciro endeksi yüzde 3,0 ve hizmet ciro endeksi yüzde 4,1 yükseldi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu