Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

TÜİK Açıkladı! Toplam Ciro Endeksi Mart’ta Düşüş Seyrini Sürdürdü

Sanayi, inşaat, ticaret ve hizmet sektörleri toplamında ciro endeksi Mart ayında düşüş seyrini sürdürmeye devam etti. Detaylar haberde...
TÜİK Açıkladı! Toplam Ciro Endeksi Mart’ta Düşüş Seyrini Sürdürdü
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) haftanın son günde birçok önemli veri açıkladı. Bunlardan biri de Mart ayına ilişkin ciro endeksleri verileri oldu. Buna göre söz konusu dönemde sanayi, inşaat, ticaret ve hizmet sektörleri toplamında ciro endeksi yıllık bazda yüzde 59,4, aylık bazda yüzde 4,1 oranında arttı.

TÜİK, Şubat ayında toplam ciro endeksinin yıllık bazda yüzde 68,1 oranında arttığını, aylık bazda yüzde 5,1 oranında düştüğünü açıklamıştı. Böylece Şubat ayında yüzde 68,1 olarak kayıtlara geçen endeks, Mart ayında yüzde 59,4’e geriledi.

Toplam Ciro Yıllık Değişim Oranı
Kaynak: TÜİK

Mart ayında toplam ciro endeksinin alt detaylarına bakıldığında yıllık bazda sanayi sektörü ciro endeksi yüzde 42,4, inşaat ciro endeksi yüzde 105,0, ticaret ciro endeksi yüzde 66,1, hizmet ciro endeksi yüzde 67,5 arttı.

Yine toplam ciro endeksinin alt detaylarına bakıldığında aylık bazda en fazla artış yüzde 5,1 ile sanayi sektörü ciro endeksi oldu. Sonrasında yüzde 4,5 ile ticaret ciro endeksi, yüzde 3,1 ile inşaat ciro endeksi ve yüzde 1,0 ile hizmet ciro endeksi geldi.

Hizmet ciro endeksinin alt detayları incelendiğinde ulaştırma ve depolamada yüzde 3,2’lik, gayrimenkulde yüzde 3,6’lık azalış saptandı.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın