Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Toplam Ciro Endeksi Şubat’ta Gerileme Gösterdi

Sanayi, inşaat, ticaret ve hizmet sektörlerinin toplamında Şubat ayı ciro endeksi aylık bazda gerileme kaydetti. TÜİK raporunun detayları haberde;
Toplam Ciro Endeksi Şubat’ta Gerileme Gösterdi
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından bugün Şubat 2023 dönemine ilişkin ciro endeksi verilerini yayımladı. Yayımlanan verilere göre sanayi, inşaat, ticaret ve hizmet sektörlerinin toplamında ciro endeksi yıllık bazda yüzde 68,1 oranında artarken, aylık bazda yüzde 5,1’lik düşüş kaydetti.

TÜİK, ciro endekslerine ilişkin hesaplamaları yaparken Katma Değer Vergisi (KDV) beyannamelerinden elde ettiği verileri kullanıldığını yayımladığı raporda bildirdi. Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat tarihli depremler sebebiyle 11 ilde mücbir sebep ilan edildiğini ve beyannamelerin ertelendiğini de vurguladı.

Geçen ay açıklanan toplam cironun Ocak ayı verileri incelendiğinde yıllık bazda sanayi sektöründeki ciro endeksi yüzde 65,6, inşaatta yüzde 115,6, ticarete 110,9 ve hizmette ise yüzde 107,6 oranında artmıştı.

Toplam Ciro Aylık Yüzde 5,1 Oranında Azaldı

Ciro endeksinin 4 ana sektöründeki aylık değişimlere bakıldığında inşaat sektörü yüzde 5,1 artış kaydederken, sanayi yüzde 5, ticaret yüzde 7,3, hizmette ise yüzde 1,5 düşüş görüldü.

Ciro Endeksi Aylık Değişim Oranları Şubat Ayı

GCM Yatırım Banner

Aylık değişimlerde alt sektörler incelendiğinde ciro endeksinde en fazla düşüş yüzde 10,1 ile gayrimenkulde görüldü. Alt sektörlerin aylık bazdaki değişimlerine göre yüzde 1,2 ile mesleki, bilimsel ve teknikte artış bildirildi.

Toplam Ciro Yıllık Yüzde 68,1 Arttı

Şubat raporundaki toplam cironun yıllık bazdaki değişimlerinin alt detayları incelendiğinde sanayi sektörü yüzde 44,9, inşaat yüzde 136,5, ticaret yüzde 76,0, hizmet yüzde 86,1 arttı.

Ciro Endeksi Yıllık Değişim Oranı Şubat 2023
Şubat ayı raporunda ciro endekslerinin alt sektörlerinin yıllık değişim oranlarına bakıldığında en yüksek artış yüzde 112,8 ile konaklama ve yiyecekte bildirildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın