Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Toplam Ciro Endeksi Ocak’ta Yıllık Bazda Yüzde 94 Arttı

TÜİK tarafından bugün sanayi, inşaat, ticaret ve hizmet sektörlerinde ciro endeksinin aylık ve yıllık artışları açıklandı. Detaylar haberin içerisinde;
Toplam Ciro Endeksi Ocak’ta Yıllık Bazda Yüzde 94 Arttı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) bugün senenin ilk ayına ilişkin ciro endeksi verilerini yayımladı. Endeks; sanayi, inşaat, ticaret ve hizmet sektörlerinin toplamında yıllık bazda yüzde 94, aylık bazda ise yüzde 8,3 oranında arttı.

Toplam cironun Ocak ayı verileri incelendiğinde yıllık sanayi sektörü ciro endeksi yüzde 65,6, inşaat ciro endeksi yüzde 115,6, ticaret ciro endeksi 110,9 ve hizmet ciro endeksi ise yüzde 107,6 yükseldi.

Ciro Endeksi Yıllık Değişim Oranları Ocak Ayı
KAYNAK: TÜİK

Ciro endekslerinde yıllık değişim oranlarının alt grupları incelendiğinde madencilik ve taş ocakçılığında yüzde 50,4, imalatta yüzde 66, ulaştırma ve depolamada yüzde 97,4, konaklama ve yiyecekte yüzde 145,2, bilgi ve iletişimde yüzde 77,1, gayrimenkulde yüzde 121,3, mesleki, bilimsel ve teknikte yüzde 117,7, idari ve destekte yüzde 141,4 artış gerçekleşti.

Aylık Artışın En Çok Yaşandığı Alt Sektör Gayrimenkul Oldu

Aylık baz incelendiğinde ise toplam cironun Ocak ayında sanayi sektöründe yüzde 5,8, inşaat sektöründe yüzde 8,5, ticarette yüzde 9,8, hizmette ise yüzde 8,9 arttığı kaydedildi.

Ciro endeksindeki aylık değişim oranlarının alt grupları incelendiğinde madencilik ve taş ocakçılığında yüzde 2, imalatta yüzde 5,9, ulaştırma ve depolamada yüzde 9,9, konaklama ve yiyecekte yüzde 6,1, bilgi ve iletişimde yüzde 2,7 artış görüldü.

GCM Yatırım Banner

Toplam ciro endeksinin aylık değişimi incelendiğinde en iyi performans gayrimenkul sektöründe görülürken yüzde 13,6’lık artış kaydedildi. Geri kalan diğer sektörlerde ise aylık mesleki, bilimsel ve teknikte yüzde 9,4, idari ve destekte yüzde 9,8 artış yaşandı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın