Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Kasım Ayında En Çok Kazandıran Yatırım Aracı Belli Oldu

TÜİK, Finansal Yatırım Araçlarının Reel Getiri Oranları raporunu yayımladı. Buna göre Kasım ayında en çok kazandıran ve kaybettiren yatırım aracı belli oldu. Detaylar haberde…
Kasım Ayında En Çok Kazandıran Yatırım Aracı Belli Oldu
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Kasım ayı dönemine ilişkin finansal yatırım araçlarının reel getiri oranları raporunu yayımladı. Ekim’de aylık en yüksek getiriyi külçe altın, yıllık ise BIST 100 endeksi sağlarken, peki Kasım ayında en çok hangi yatırım aracı kazandırdı?

TÜİK raporuna göre Kasım’da aylık en yüksek reel getiriyi yurt içi üretici fiyat endeksi (Yİ-ÜFE) ile indirgendiğinde yüzde 2,47, tüketici fiyat endeksi (TÜFE) ile indirgendiğinde ise yüzde 2 oranıyla külçe altın sağladı.

Yıllık değerlendirmelerde en yüksek reel getiriyi Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde yüzde 25,48, TÜFE ile indirgendiğinde ise yüzde 10,19 oranıyla yine külçe altın sağladı.

TÜİK Finansal Yatırım Araçları Aylık Değişim
Kaynak: TÜİK

Üç aylık değerlendirmelerde külçe altın Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde yüzde 1,14’le en yüksek reel getiriyi sağlarken, TÜFE ile indirgendiğinde ise yüzde 2,06 oranında yatırımcısına kaybettirdiği kayda geçti. Söz konusu dönemde Devlet İç Borçlanma Senetleri (DİBS) en çok kaybettiren yatırım aracı oldu.

Verilere göre altı aylık değerlendirmelerde BIST 100 endeksi Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde yüzde 29,31, TÜFE ile indirgendiğinde ise yüzde 23,12 oranında yatırımcısına en yüksek reel getiri sağlayan yatırım aracı oldu. Yine aynı dönemde yatırımcısına en çok kaybettiren araç DİBS oldu.

GCM Yatırım Banner

Aylık değerlendirmelerde Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde yatırımcıya, Euro yüzde 2,27 oranında reel getiri sağladı. Amerikan Doları yüzde 0,02 ve mevduat faizi (brüt) yüzde 0,54, BIST 100 endeksi yüzde 4,90, DİBS yüzde 5,85 oranında yatırımcısına kaybettirdi.

Yıllık değerlendirmelerde Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde yatırımcıya BIST 100 endeksi yüzde 21,16, Euro yüzde 14,64 ve Amerikan Doları yüzde 8,18 oranında yatırımcısına reel getiri sağladı. Bunu aksine mevduat faizi (brüt) yüzde 19,37, DİBS yüzde 47,49 oranında yatırımcısına kaybettirdi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.