Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Perakende Sektörünün Cirosu Ekim Ayında Arttı mı?

Perakende sektörünün cirosu Ekim ayı raporunda hangi seviyede yer aldı? TÜİK verileri bugün paylaştı. Detaylar haberde...
Perakende Sektörünün Cirosu Ekim Ayında Arttı mı?
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Ekim dönemine ilişkin perakende satış endekslerini açıkladı. Eylül ayında yıllık bazda artarken aylık bazda düşen perakende satış hacmi, Ekim ayında hem yıllık bazda hem de aylık bazda arttı. Peki sektörün cirosu hangi seviyede kayda geçti?

TÜİK verilerine göre perakende satış hacmi yıllık bazda yüzde 13,7, aylık bazda yüzde 2 oranında arttı. Sektörün cirosu yıllık bazda yüzde 83,6 aylık bazda yüzde 4,6 arttı.

Perakende satış hacminin yıllık bazdaki değişimlerine bakıldığında içecek ve tütün satışları yüzde 13,8 gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 18,9 artarken, otomotiv yakıtı satışları yüzde 3,3 azaldı.

Aylık bazdaki değişimleri incelendiğinde gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 0,9, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 3 artaken, otomotiv yakıtı satışları ise yüzde 0,2 azaldı.

Cari fiyatlarla perakende cironun yıllık bazdaki değişimlerine baktığımızda gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 86,8, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 19,9, otomotiv yakıtı satışları ise yüzde 55,9 arttı.

GCM Yatırım Banner

Aylık bazdaki değişimleri incelendiğinde gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 4,7, gıda dışı satışlar yüzde 6,7 artarken, otomotiv yakıtı satışları yüzde 2,3 azaldı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.